Հայաստանի հետ պետք չէ ուժի և սպառնալիքի լեզվով խոսել. Փաշինյան (Տեսանյութ)
Մենք ամենասկզբից ասել ենք, որ Հայաստանի հետ պետք չէ ուժի և սպառնալիքի լեզվով խոսել: Դա անիմաստ գործ է, որովհետև մեզ հետ այդպես խոսել չի կարելի: Այդ մասին ասել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ այսօր կառավարությունում Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանի գլխավորած պատվիրակության հետ հանդիպման ժամանակ:
«Մենք շատ երկար՝ և՛ անձամբ, և՛ հեռակա, և՛ հրապարակային, փորձել ենք այս դիրքորոշումները ներկայացնել. մեզ հետ պետք չէ սպառնալիքի լեզվով խոսել: Եվ շատերին թվում էր, թե սա ընդամենը հռետորաբանություն է, բայց հուլիսյան դեպքերը ցույց տվեցին, որ այն, ինչ մենք ասում ենք, 100 տոկոսով համապատասխանում է իրականությանը: Եվ էլի նույն կերպ խորհուրդ եմ տալիս չշարունակել նույն տրամաբանությունը, որովհետև նույն տրամաբանությունը բերելու է նույն հետևանքի», - ասել է վարչապետը՝ ավելացնելով, որ  հրապարակային ասել է՝ մեր դիրքորոշումը հետևյալն է՝ Ղարաբաղի հարցը չունի ուժային լուծում:
«Եթե Ղարաբաղի հարցն ունի ուժային լուծում, ուրեմն Արցախի ժողովուրդը կասի՝ ես վաղուց դա լուծել, ավարտել եմ: Վերջ: Էլ ինչ ենք քննարկում: Բայց մենք ասում ենք՝ ոչ: Մենք համաձայն ենք, որ պետք է երկարատև, կայուն խաղաղություն հաստատվի տարածաշրջանում, և դրա համար առաջարկում ենք բանաձև, որևէ լուծում: Սա Ադրբեջանի, Հայաստանի և Արցախի ղեկավարների անձնական պատասխանատվությունն է, և մենք պետք է չարչարվենք, աշխատենք՝ գտնել այնպիսի լուծում, որն ընդունելի կլինի Հայաստանի ժողովրդի համար, Արցախի ժողովրդի համար, Ադրբեջանի ժողովրդի համար: Ընդ որում՝ թվարկումների հերթականությունն այստեղ բացարձակապես էական չէ: Մենք կարող ենք հակառակն ասել: Նկատի ունեմ՝ այստեղ թվարկումը ոչ թե ըստ կարևորության է, այլ բոլորը նույն հարթության վրա են», - նշել է Փաշինյանը:

No one can speak with Armenia in a language of threat: Armenia’s PM
Armenia said from the very beginning that no one can speak with it in the language of force and threat, Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan said at the meeting with the delegation headed by the Artsakh Republic NA speaker.
“It is senseless, because you cannot talk with us in that way. For a very long time, both personally and publicly we tried to present this position – you should not talk with is in a language of threat. Many thought it is just a rhetoric, but July developments showed that what we say correspond to reality by 100%. In the same way I advise that the same logic not be continued as it will result in the same consequence,” the Prime Minister said, adding that he had publicly stated that Karabakh issue has no force solution.
“If Karabakh issue has force solution, Artsakh people can say I have settled it long ago, that’s it. What are we discussing? But we say no. We agree that it is necessary to establish lasting, stable peace in the region and offer a formula, a solution. It is the personal responsibility of the leaders of Azerbaijan, Armenia and Artsakh, and we must work hard to find a solution acceptable for the people of Armenia, people of Artsakh and people of Azerbaijan,” Pashinyan said.