Լուիսվիլում բերման է ենթարկվել ավելի քան 20 ցուցարար
Ոստիկանությունը հայտնել է, որ Կենտուկի նահանգի Լուիսվիլ քաղաքում գտնվող իրավապահ մարմինները 24 մարդու են բերման ենթարկել բողոքի ցույցերի ընթացքում, որոնք քաղաքում շարունակվում են աֆրոամերիկացի Բրեոնա Թեյլորի մահվան գործով դատավարությունից հետո:
«Երեկոյի ընթացքում առնվազն 24 մարդ է բերման ենթարկվել տարբեր մեղադրանքներով, ներառյալ չարտոնված ցույցերին մասնակցելու, ցրվելուց հրաժարվելու և խռովությունների համար», - ասվում է ոստիկանության Facebook-ի հայտարարության մեջ:
Ըստ ոստիկանության՝ ցուցարարները կոտրել են նաև ռեստորանի մի քանի ապակի, վնասել մի քանի քաղաքային ավտոբուսներ և փորձել հրդեհ կազմակերպել: Ժամը 23-ի սահմաններում (ուրբաթ Երևանի ժամանակով ժամը 7.00-ին) ցուցարարները ցրվել են: Չորեքշաբթի  ոստիկանությունը բերման է ենթարկել 127 մարդու:
ԱՄՆ-ում բողոքի ցույցերը սկսվել են այն բանից հետո, երբ Լուիսվիլյան դատարանում ոստիկանության ոչ մի սպայի մեղադրանք չի առաջադրվել  Black Lives Matter-ի բողոքների խորհրդանիշ Բրեոնա Թեյլորի մահվան կապակցությամբ:

В Луисвилле задержали более 20 участников протестов
Правоохранительные органы американского Луисвилла (штат Кентукки) задержали 24 человек во время протестов, которые продолжаются в городе второй вечер после суда по делу о гибели афроамериканки Бреонны Тейлор, сообщает полиция.
«За вечер по меньшей мере 24 человека были задержаны по ряду обвинений, в том числе касающихся незаконных демонстраций, отказов разойтись и беспорядков», - говорится в заявлении полиции в Facebook.
Протестующие, по данным полиции, также разбили несколько окон в ресторане, причинили ущерб нескольким городским автобусам и пытались устроить пожар. Около 11 вечера (6.00 мск пятницы) участники акции протеста разошлись. В среду в ходе протестных акций полиция задержала 127 человек.
Протесты в США начались после того, как в суде в Луисвилле ни одному из полицейских не предъявили обвинения в убийстве по делу о смерти Бреонны Тейлор, ставшей одним из символов протестов Black Lives Matter.