Լիբանանի վարչապետի պաշտոնակատար Մուստաֆա Ադիբը հրաժարական է տվել
Լիբանանի վարչապետի պաշտոնակատար Մուստաֆա Ադիբը շաբաթ հայտարարել է իր հրաժարականի մասին և հրաժարվել երկրի նոր կառավարություն կազմելուց:
«Իմ հրաժարականի պատճառն այն էր, որ քաղաքական դաշինքները չկատարեցին իմ պայմանը. Նրանք չհրաժարվեցին քաղաքականացնել կառավարության ձևավորման գործընթացը», - ասել է Ադիբը: Նրա հայտարարությունը հեռարձակել են արաբական հեռուստաալիքները:
Միաժամանակ նա նշել է, որ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի նախաձեռնությունը «պետք է շարունակվի», քանի որ Փարիզի անկեղծ ցանկությունն է օգնել Բեյրութին:

И.о. премьера Ливана Мустафа Адиб ушел в отставку
Исполняющий обязанности премьер-министра Ливана Мустафа Адиб заявил в субботу о своей отставке и отказе от формирования нового правительства страны.
«Причиной моей отставки стало то, что политические блоки не выполнили мое условие - не отказались от политизации процесса формирования правительства», - сказал Адиб. Его заявление транслировали арабские телеканалы.
При этом он отметил, что инициатива президента Франции Эммануэля Макрона «должна продолжиться», так как является искренним желанием Парижа помочь Бейруту.