Ադրբեջանի հարձակման հետևանքով զոհվածները տատ ու թոռ են. թոռնիկը՝ 9 տարեկան աղջնակ. Արցախի նախագահի խոսնակ
27/09/2020 15:15
Իրավիճակը ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանին վերահսկելի է, լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց Արցախի նախագահի մամուլի խոսնակ Վահրամ Պողոսյանը։
Նա ասաց, որ քաղաքացիական բնակչության շրջանում կան տասնյակ վիրավորներ, երկու զոհ՝ տատ ու թոռ, թոռնիկը 9 տարեկան աղջնակ է եղել։
Արցախի նախագահի խոսնակն ասաց, թե Ադրբեջանի տարածած տեղեկությունը, թե մի քանի բնակավայր են գրավել, ամբողջողվին ապատեղեկատվություն է։

Grandmother killed with her granddaughter, 9, as a result of Azerbaijani attack: Artsakh president's spokesperson
27/09/2020 15:22
The situation on Karabakh-Azerbaijan border is under control, spokesperson of Artsakh president Vahram Poghosyan told the reporters.
He said tens of civilians have been injured as a result of Azerbaijan’s aggression. Two civilians – a grandmother and her granddaughter, 9, were killed.
The spokesperson also said that the information disseminated by Azerbaijan about taking few settlements does not correspond to reality.