Հայ ժողովուրդը պատրաստ է պատերազմին. Նիկոլ Փաշինյան (Տեսանյութ)
Ադրբեջանի բռնապետ իշխանությունները պետք է հասկանան, որ անհնարին է ծնկի բերել հայ ժողովրդին, դիմելով հայ ժողովրդին՝ ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Հայ ժողովուրդը պատրաստ է պատերազմին, քանզի միշտ սթափ գիտակցել է, որ հայատյացությունը, թշնամանքն ու ատելությունը, որով տասնամյակներ ադրբեջանական բռնապետությունը սնում է իր ժողովրդին, չէր կարող որևէ այլ արդյունքի հանգեցնել, քան՝ պատերազմը», - ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա ասաց, թե Ադրբեջանը պետք է քաջ գիտակցի, որ հայկական բանակի մարտունակությունը այսօր բարձր է, քան՝ երբևէ։
ՀՀ վարչապետն ընդգծեց՝ «մեր գործն արդար է և այս հանցավոր ոտնձգությունը ևս արժանի հակահարված կստանա»։
Նիկոլ Փաշինյանը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ պետությունների ու միջազգային ողջ հանրության ուշադրությունը հրավիրեց տիրող իրավիճակի վրա։
«Հարավային Կովկասում լայնածավալ բռնկումը կարող է ամենաանկանխատեսելի հետևանքներն ունենալ, այն կարող է դուրս գալ տարածաշրջանի սահմաններից ու սպառնալ միջազգային կայունությանը: Միջազգային հանրությանը կոչ եմ անում գործադրել ազդեցության բոլոր լծակները՝ զերծ պահելու Թուրքիային հնարավոր բոլոր միջամտություններից, ինչը վերջնականապես կապակայունացնի իրավիճակը տարածաշրջանում։ Թուրքիայի ագրեսիվ վարքագիծը, որը խիստ վտանգավոր դրսևորում ունեցավ հատկապես հուլիսյան դեպքերի ժամանակ ու շարունակվում է այսօր, լուրջ մտահոգության տեղիք է տալիս, Թուրքիայի նման վտանգավոր կեցվածքի պահպանումը ամենակործանանար հետևանքներով է հղի Հարավային Կովկասի ու հարակից տարածաշրջանների համար», - ասաց ՀՀ վարչապետը։

Azerbaijani dictatorial authorities must understand that it is impossible to bring Armenian people to their knees, Armenia’s PM Nikol Pashinyan said in the address to Armenian people.
“People of Armenia are ready for war as we always soberly realized that the Armeniaphobia, hostility and hatred the Azerbaijani dictatorial regime fed its people with could not have other result but war,” Nikol Pashinyan said.
He stressed that Azerbaijan must seriously realize that the efficiency of the Armenian army is higher today than ever.
“Our purpose is fair, this criminal encroachment must receive worthy counterattack,” the PM said.
Nikol Pashinyan also draw the attention of the OSCE Minsk Group co-chairing states and the whole international community to the ongoing situation.
“The wide-scale actions in the South Caucasus may have unpredictable outcome, it may go beyond the borders of the region and threaten the international stability. I urge the international community to use all the levers of influence to refrain Turkey from all possible interferences which will finally destabilize the situation in the region. Turkey’s aggressive behavior that had strictly dangerous manifestation especially during the July developments and which continues till now raises serious concerns. Preservation of such dangerous stance by Turkey may cause the most devastating consequences,” the PM said.