Միջազգային հանրությունը պատասխանատվություն է կրում մարդու իրավունքների խախտումների համար, քանի որ առ այսօր աչք է փակել դրանց վրա. Արցախի ՄԻՊ
27/09/2020 19:18
Ակնհայտ է և ապացույցներ կան, որ նախահարձակ կողմն Ադրբեջանն է, որքան էլ փորձում են ներկայացնել, որ հակահարձակման են անցել: Այսօր հրավիրված ասուլիսի ժամանակ այդ մասին ասաց Արցախի ՄԻՊ Արտակ Բելգարյանը:
«Իմ կոչը միջազգային իրավապաշտպան կառույցներին է ուղղված: Բավարար է, որ քաղաքականացված հիմքերով չեք ցանկանում անդրադառնալ Արցախի Հանարպետությանը և այդտեղ ապրող մարդկանց իրավունքներին, չեք ցանկանում այցելել Արցախ: Նաև այս անտեսման պատճառով է, որ Ադրբեջանն իրեն ազատ է զգում մարդու իրավունքների կոպտագույն խախտումներ իրականացնելիս», - նշեց նա՝ ընդգծելով, որ բոլոր այդ կազմակերպություններն օր առաջ պետք է այցելեն Արցախ:
Բեգլարյանի խոսքով՝ հարցը քաղաքական չէ, ամբողջությամբ մարդու իրավունքների հարցն է: Նա նաև ընդգծեց, որ միջազգային հանրությունը պատասխանատվություն է կրում մարդու իրավունքների խախտումների համար, քանի որ առ այսօր աչք է փակել դրանց վրա:

International community bears responsibility for violations of human rights in Nagorno Karabakh: Artsakh Ombudsman
Obviously and there are proves that Azerbaijan is the attacking side no matter how they are trying to present it as counterattack, Artsakh Human Rights Defender Artak Beglaryan said at a press conference today.
“My call is addressed to international human rights structures. It is enough that with political reasons you do not want to refer to Artsakh Republic and the rights of people living there, that you do not want to visit Artsakh. Your ignoring makes Azerbaijan feel free during gross violations of the human rights,” he said, stressing that all the organizations must visit Artsakh as soon as possible.
Beglarayan said the issue is not political but it is fully the matter of human rights. He also stressed that the international community bears the responsibility for the violation of human rights as till now it closed eyes on them.