Միջազգային հանրությունը պատասխանատվություն է կրում մարդու իրավունքների խախտումների համար, քանի որ առ այսօր աչք է փակել դրանց վրա. Արցախի ՄԻՊ
27/09/2020 19:18
Ակնհայտ է և ապացույցներ կան, որ նախահարձակ կողմն Ադրբեջանն է, որքան էլ փորձում են ներկայացնել, որ հակահարձակման են անցել: Այսօր հրավիրված ասուլիսի ժամանակ այդ մասին ասաց Արցախի ՄԻՊ Արտակ Բելգարյանը:
«Իմ կոչը միջազգային իրավապաշտպան կառույցներին է ուղղված: Բավարար է, որ քաղաքականացված հիմքերով չեք ցանկանում անդրադառնալ Արցախի Հանարպետությանը և այդտեղ ապրող մարդկանց իրավունքներին, չեք ցանկանում այցելել Արցախ: Նաև այս անտեսման պատճառով է, որ Ադրբեջանն իրեն ազատ է զգում մարդու իրավունքների կոպտագույն խախտումներ իրականացնելիս», - նշեց նա՝ ընդգծելով, որ բոլոր այդ կազմակերպություններն օր առաջ պետք է այցելեն Արցախ:
Բեգլարյանի խոսքով՝ հարցը քաղաքական չէ, ամբողջությամբ մարդու իրավունքների հարցն է: Նա նաև ընդգծեց, որ միջազգային հանրությունը պատասխանատվություն է կրում մարդու իրավունքների խախտումների համար, քանի որ առ այսօր աչք է փակել դրանց վրա:

Международное сообщество несет ответственность за нарушения прав человека, поскольку по сей день закрывало глаза на них – омбудсмен Арцаха
27/09/2020 21:02
Очевидно и есть все факты, что Азербайджан напал первым, сколько бы не пытался представить, что перешел в контрнаступление. Об этом заявил сегодня на пресс-конференции Защитник прав человека Республики Арцах Артак Бегларян.
«Мой призыв направлен международным правозащитным организациям. Достаточно уже, что вы не хотите обращаться к Республике Арцах и правам живущих здесь людей, не хотите посещать Арцах, поскольку политизированы. Это игнорирование стало одной из причин того, что Азербайджан чувствует себя спокойно, осуществив грубейшие нарушения прав человека», - отметил он, подчеркнув, что все эти организации днем раньше должны посетить Арцах.
По словам Артака Бегларяна, это вопрос не является политическим, это полностью вопрос прав человека.
Он также подчеркнул, что международное сообщество несет ответственность за нарушения прав человека, поскольку по сей день закрывало глаза на них.