Ռուսաստանը ստիպված կլինի օգնություն ցուցաբերել Հայաստանին՝ Ղարաբաղում հակամարտությանը Թուրքիայի միջամտության դեպքում. Ակադեմիկոս Արբատով
28/09/2020 18:41
Դժվար թե Թուրքիան բաց ռազմական օգնություն ցուցաբերի Ադրբեջանին Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունում, դա Ռուսաստանին կստիպի օգնել Հայաստանին, հայտարարել է ռազմական փորձագետ, ակադեմիկոս Ալեքսեյ Արբատովը:
«Ադրբեջանը չի կարողանա ռազմական ճանապարհով վերադարձնել Ղարաբաղը: Եթե Թուրքիան օգներ Ադրբեջանին իր մեծ ու լավ զինված բանակով, ապա դա կլիներ հայ ժողովրդի նոր ցեղասպանություն: Այս դեպքում Ռուսաստանը կմտնի հակամարտության մեջ: Երկիրը պարտավոր կլինի պաշտպանել Հայաստանը», - «Интерфакс»-ին ասել է Ռուսաստանի գիտությունների ակադեմիայի Համաշխարհային տնտեսության ինստիտուտի միջազգային անվտանգության կենտրոնի ղեկավար Ալեքսեյ Արբատովը:
«Հայաստանում կա ռուսական ռազմաբազա: Դժվար թե Թուրքիան համարձակվի ուղղակիորեն միջամտել», - նշել է Արբատովը:
Նրա խոսքով՝ Լեռնային Ղարաբաղում հակամարտության սրումը Հայաստանի բանակում մեծ պատերազմի վերածելը դժվար թե լինի:
«Պետք է հասկանալ, որ Ղարաբաղյան աշխարհազորայինները պայքարում են իրենց համարած տարածքի համար՝ իմանալով, որ նահանջելու տեղ չունեն, նրանք կկանգնեն մինչև վերջ», - ասել է նա:

России придется оказать помощь Армении в случае вмешательства Турции в конфликт в Карабахе - академик Арбатов
28/09/2020 18:16
Турция вряд ли окажет открытую военную помощь Азербайджану в конфликте в Нагорном Карабахе, это заставит Россию помочь Армении, считает военный эксперт, академик Алексей Арбатов.
«Азербайджан не сможет вернуть Карабах военным путем. Если бы Азербайджану помогла Турция со своей большой и хорошо вооруженной армией, то это был бы новый геноцид армянского народа. В таком случае в конфликт вступит Россия. Она обязана будет защитить Армению», - сказал «Интерфаксу» глава Центра международной безопасности Института мировой экономики и международных отношений Российской академии наук Алексей Арбатов.
«В Армении находится российская военная база. Турция вряд ли напрямую посмеет вмешаться», - сказал Арбатов.
По его оценке, перерастание обострившегося конфликта в Нагорном Карабахе в большую войну Армия Армении маловероятно.
«Надо понимать, что ополчение Карабаха борется за территорию, которую считает своей, зная, что отступать им некуда, они будут стоять до конца», - сказал он.