ՄԻԵԴ-ը կքննարկի Լեռնային Ղարաբաղում տիրող իրավիճակի վերաբերյալ Հայաստանի դիմումը
Ստրասբուրգի դատարանը Հայաստանից հարցում է ստացել, պահանջով՝ պարտավորեցնել Ադրբեջանին դադարեցնել քաղաքացիական օբյեկտների ռմբակոծումը, դատարանը կքննարկի այն, РИА Новости-ին հայտնել են դատարանի մամուլի ծառայությունից:
«Դատարանը պարտավորեցնելու վերաբերյալ միջնորդություն է ստացել: Այն քննարկվում է», - ասել են դատարանից:
Նախօրեին ՀՀ ներկայացուցչությունը դատարանում հայտնել էր, որ Հայաստանը դիմել է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան՝ պահանջելով պարտավորեցնել Ադրբեջանին դադարեցնել ռմբակոծությունը քաղաքացիական օբյեկտների վրա:

ECHR to consider Armenia’s petition regarding the escalation of situation in Karabakh by Azerbaijan
European Court of Human Rights has received Armenia’s appeal to oblige Azerbaijan stop bombardment of civilian structures. The ECHR press service told Russian RIA Novosti that it will consider the appeal.
“The court received petition on interim measure. It will be considered,” the court’s press service said, not clarifying the exact date of doing it.
Yesterday Armenia’s representative at the ECHR reported that Armenia has applied to the court with request to oblige Azerbaijan cease the military attacks towards the civilian settlements along the entire line of contact of the armed forces of Armenia and Artsakh, stop indiscriminate attacks, stop targeting civilian population, civilian objects and settlements.