COVID-19-ի դեմ չինական պատվաստանյութը հնարավոր է վաճառքում հայտնվի մինչև տարեվերջ
Չինական ապակտիվացված պատվաստանյութը՝ COVID-19-ի դեմ, կարող է վաճառքում հայտնվել մինչև տարեվերջ. РИА Новости-ին հայտնել են ՉԺՀ-ի առողջապահության հարցերի պետական կոմիտեի քարոզչության բաժնից:
«Այս պահին (COVID-19-ի դեմ) պատվաստանյութերի հետազոտումն ու մշակումը Չինաստանում ընդհանուր առմամբ հաջողությամբ են անցկացվում, չորս պատվաստանյութերի արդեն հավանություն է տրվել կլինիկական փորձարկումների երրորդ փուլն անցկացնելու համար, ինչը կազմում է աշխարհում երրորդ փուլում գտնվող կլինիկական փորձարկումների ընդհանուր թվի 44 տոկոսը», - հայտարարել են գերատեսչությունում:
Նշվում է, որ մի շարք պատվաստանյութեր ստացել են կլինիկական փորձարկումների առաջին և երկրորդ փուլերն անցկացնելու թույլտվություն, իսկ մյուս պատվաստանյութերի հետազոտության ու մշակման աշխատանքը նույնպես հաջողությամբ է առաջ ընթանում:

Китайская вакцина от COVID-19 может появиться в продаже к концу года
Китайская инактивированная вакцина от COVID-19 может появиться в продаже к концу года, заявили РИА Новости в отделе пропаганды государственного комитета по вопросам здравоохранения КНР.
«В настоящее время исследования и разработки вакцин (от COVID-19 -ред.) в Китае в целом проходят успешно, четыре вакцины уже были одобрены для проведения третьей фазы клинических испытаний за границей, что составляет 44% от общего числа всех клинических испытаний третьего этапа, проводимых в мире», - заявили в ведомстве.
Отмечается, что ряд вакцин получили разрешение на проведение первой и второй фазы клинических испытаний, некоторые из них уже завершили второй этап клинических тестов, а работа по исследованию и разработке других вакцин также успешно продвигается.