Թուրքիան հավաքագրում է օտարազգի ահաբեկիչ զինյալների և տեղափոխում վերջիններիս Ադրբեջան. ԱԳՆ հայտարարությունը
28/09/2020 13:59
Սեպտեմբերի 28-ի դրությամբ շարունակում են Արցախի դեմ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված լայնածավալ ագրեսիան, նշված է ԱԳՆ տարածած հայտարարության մեջ։
«Արցախի և Ադրբեջանի միջև շփման գծի ողջ երկայնքով իրադրության սրման վերաբերյալ միջազգային հանրության, այդ թվում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների և նրանց երկրների հայտարարությունները, միանշանակորեն ի ցույց են դնում, որ միջազգային հանրությունը դատապարտում է ուժի կիրառումը և տարածաշրջանային խաղաղության և անվտանգության խաթարումը:
Բախվելով միջազգային հանրության այս դիրքորոշման միասնականությանը՝ ադրբեջանական կողմը դիմել է բացահայտ կեղծիքների տարածմանը՝ մեղադրելով հայկական կողմին մարտական գործողությունների սանձազերծման մեջ:
Մինչդեռ գոյություն ունեն անհերքելի փաստական հիմքեր առ այն, որ հենց Ադրբեջանն է նախաձեռնել ագրեսիան:
Տարիներ շարունակ Ադրբեջանը հետևողականորեն խախտել է 1994-1995թթ. անժամկետ եռակողմ համաձայնագրերով հաստատված հրադադարի ռեժիմը, մերժել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության կողմից առաջարկվող հրադադարի ռեժիմի խախտումների հետաքննության մեխանիզմների ներդրման և հրադադարի մոնիտորինգի ամրապնդման առաջարկները՝ ուժի կիրառման հնարավորությունների պահպանման և «մեղադրանքների խաղ» տանելու համար։ Դրա վերջին վառ արտահայտումն է, որ սեպտեմբերի 25-ին Ադրբեջանը մերժել էր ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի շփման գծի մոնիտորինգ անցկացնելու խնդրանքը, ինչն ակնհայտորեն ցույց է տալիս, որ Ադրբեջանի նպատակն է եղել թաքցնել պատերազմ սկսելու իր ծրագրերը:
Ադրբեջանի ներկա ագրեսիան Արցախի դեմ բնութագրվում է երկու կարևոր առանձնահատկությամբ․
Ադրբեջանի նախագահ Ալիևի մակարդակով հրապարակավ hրաժարվել է խաղաղ գործընթացից և խնդիր է դրել ղարաբաղյան հիմնախնդիրը լուծել լայնածավալ պատերազմով,
Երկրորդ, այս նպատակի հետապնդման համար Ադրբեջանը ստանում է Թուրքիայի լայնածավալ ռազմաքաղաքական աջակցությունը։
Հատկանշական է, որ Թուրքիան սատարել է Ադրբեջանին ղարաբաղյան հակամարտության շրջանակներում դեռևս անցյալ դարի 90-ական թվականներից, երբ ցամաքային շրջափակման ենթարկեց Հայաստանի Հանրապետությանը։ Այնուհանդերձ, այս ագրեսիայի և դրան նախապատրաստվելու ընթացքում Թուրքիայի աջակցությունը կրել է որակական փոփոխություններ և բնութագրվում է ռազմական գործողությունների թատերաբեմում Թուրքիայի ուղղակի ներկայությամբ:
Ադրբեջանի հետ կողք կողքի մարտնչում են թուրքական ռազմական մասնագետները, որոնք օգտագործում են թուրքական արտադրության սպառազինություն, այդ թվում՝ անօդաչու թռչող սարքեր և ռազմական ինքնաթիռներ: Արժանահավատ աղբյուրներից ստացվող տեղեկությունների համաձայն՝ Թուրքիան հավաքագրում է օտարազգի ահաբեկիչ զինյալների և տեղափոխում վերջիններիս Ադրբեջան: Միաժամանակ Թուրքիան բարձրագույն ղեկավարության մակարդակով լիարժեք քաղաքական և քարոզչական աջակցություն է տրամադրվում Ադրբեջանին:
Փաստացիորեն ստեղծվել է մի իրավիճակ, երբ Արցախի ժողովուրդը մարտնչում է թուրք-ադրբեջանական դաշինքի դեմ։ Թուրքիան, որը մեկ դար առաջ բնաջնջել է իր պատմական հայրենիքում ապրող հայ ժողովրդին և մինչ օրս արդարացնում է այդ ոճիրը, ներկայումս հնարավոր բոլոր միջոցներով սատարում է Ադրբեջանին՝ այդ նույն ցեղասպան գործողությունները Հարավային Կովկասում իրականացնելու համար: Թուրք-ադրբեջանական այս ցեղասպան դաշինքը լուրջ սպառնալիք է տարածաշրջանի ժողովուրդների համար:
Հայաստանը և Արցախը վճռական են իրենց ողջ կարողություններով դիմակայելու և չեզոքացնելու այդ դաշինքի մտադրությունները: Հայկական կողմերի այդ վճռականությունն այլընտրանք չունի, քանի որ արտահայտում է հայ ժողովրդի՝ իր պատմական հայրենիքում ապրելու անկոտրում կամքը:
Հայաստանը ամբողջովին վստահ է, որ Ադրբեջանի ռազմական արկածախնդրությունը ձախողվելու է և Ադրբեջանը պարտադրված է լինելու հրաժարվել ռազմական ճանապարհով հիմնախնդրի կարգավորման իր մտադրությունից ու Արցախի ժողովրդի հետ խոսելու ոչ թե հրանոթների լեզվով, այլ խաղաղ բանակցային սեղանի շուրջ», - նշված է ԱԳՆ տարածած հայտարարության մեջ:

Turkey is recruiting and transporting foreign terrorist fighters to Azerbaijan: Armenia’s MFA
The statements of the international community, including the OSCE Minsk Group Co-Chairs and their states on the escalation of the situation along the line of contact between Artsakh and Azerbaijan definitely demonstrate that the international community condemns the use of force, and the undermining  regional peace and security, Armenia’s MFA said in a statement.
“While facing this united position of the international community, the Azerbaijani side resorts to spreading obvious lies by accusing the Armenian side of instigating hostilities.
There are undeniable facts that it is Azerbaijan who initiated this aggression. For years Azerbaijan has consistently violated the 1994-1995 trilateral agreements on the establishment of ceasefire regime, which have no time limitation, has been rejecting the proposals of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship on introducing investigation mechanisms of ceasefire violations and the strengthening of the ceasefire monitoring, thus retaining the possibilities of the use of force and instigating a “blame game.” The fact that on September 25, Azerbaijan rejected the request of the OSCE Chairman-in-Office to monitor the line of contact is a case in point, which clearly reveals Azerbaijan's objectives to cover up its plans to unleash a war.
The current aggression of Azerbaijan against Artsakh has two features.
Azerbaijan publicly denounced the peace process at the level of the President Aliyev and  formulated an objective to resolve the Nagorno-Karabakh conflict through initiating full-fledged war.
Second, to this end, Azerbaijan receives large-scale military-political support from Turkey.
Notably, Turkey has been supporting Azerbaijan within the context of the Nagorno-Karabakh conflict since the 1990s, when it imposed land blockade on the Republic of Armenia. However, Turkey’s support to this aggression and its preparation to this aggression and its preparation has undergone qualitative changes and is characterized by its direct presence on the ground.
The Turkish military experts are fighting side by side with Azerbaijan, who are using the Turkish weapons, including UAVs and warplanes. According to credible  sources, Turkey is recruiting and transporting foreign terrorist fighters to Azerbaijan. Meanwhile, Turkey provides full political and propaganda support to Azerbaijan at the highest level of its leadership.
The situation on the ground clearly indicates that the people of Artsakh are fighting against the Turkish-Azerbaijani alliance. Turkey, which a century ago annihilated the Armenian people in their historical homeland and up until now justifies that crime, now supports Azerbaijan by all possible means to carry out the same genocidal acts in the South Caucasus. This genocidal Turkish-Azerbaijani alliance is a serious threat to the peoples of the region.
Armenia and Artsakh are strongly determined to repel with their full capacities and neutralize the intent of that alliance. And that strong resolve of the Armenian sides has no alternative, as it embodies The unshattered will of the Armenian people to live in their historical homeland.
Armenia is absolutely confident that Azerbaijan’s military adventurism will fail, and Azerbaijan will be compelled to renounce its intention to solve the conflict through military means, and to talk to the people of Artsakh not through barrages of artillery, but at the negotiating table,” the statement of Armenia’s MFA says.