Թեհրան. Իրանը, Ռուսաստանը և Թուրքիան կարող են օգնել Բաքվին և Երևանին գտնել խաղաղ ելք
Իրանը, Ռուսաստանը և Թուրքիան ի վիճակի են օգնել Ադրբեջանին և Հայաստանին առկա հակասությունները խաղաղ ճանապարհով լուծելու հարցում: Այս մասին, ինչպես հաղորդել է ТАСС-ը, երեքշաբթի հայտարարել է Իրանի կառավարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Ալի Ռաբիին:
«Մենք կարծում ենք, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հակամարտությունը խաղաղ լուծում ունի, և Իրանը, Թուրքիան և Ռուսաստանը կարող են օգնել հարևան երկրներին կատարել ՄԱԿ-ի բանաձևերը և լուծել հակասությունները ոչ ռազմական ճանապարհով», - մեջբերում է նրա խոսքերը Իրանի կառավարության մամուլի ծառայությունը:
Երկուշաբթի Իրանի փոխոստիկանապետ Քասեմ Ռեզաին հայտնել է, որ երկու ականանետ է ընկել Իրանի սահմանի մոտակայքում: Նա կողմերին զգուշացրել է, որ «կրակոցները չպետք է ուղղված լինեն դեպի Իրանի կող»:

Иран, РФ и Турция могут помочь Баку и Еревану найти мирный выход, заявляют в Тегеране
Иран, Россия и Турция способны помочь Азербайджану и Армении решить имеющиеся противоречия мирным путем. Об этом, как сообщает ТАСС, заявил во вторник официальный представитель иранского правительства Али Рабии.
«Мы верим, что конфликт между Арменией и Азербайджаном имеет мирное решение, и Иран, Турция и Россия могут помочь соседним странам выполнить резолюции ООН и разрешить противоречия невоенным способом», - приводит его слова пресс-служба правительства Ирана.
В понедельник замглавы полиции Ирана Касем Резаи заявил, что два минометных снаряда упали вблизи иранской границы. Он предупредил стороны, что «стрельба не должна быть направлена в сторону Ирана».