Ղարաբաղի հայերի մոտիվացիան թույլ չի տալիս ավելի լավ զինված Ադրբեջանին առաջ շարժվել. ռազմական փորձագետ
29/09/2020 16:56
Ադրբեջանական բանակի սպառազինությունը գերազանցում է Լեռնային Ղարաբաղինն ու Հայաստանինը միասին վերցրած, բայց նրա ջանքերը հայերն արգելափակում են իրենց ավելի բարձր մոտիվացիայի շնորհիվ, РИА Новости-ին ասել է ռազմական փորձագետ Ալեքսեյ Լեոնկովը:
«Նույնիսկ եթե միավորենք բանակի ջանքերը, որոնք առկա են Լեռնային Ղարաբաղում և Հայաստանում, նրանք միևնույնն է քանակական առումով զիջում են Ադրբեջանի բանակին, բայց հիմնական տարբերությունն այստեղ քանակի մեջ չէ: Հարցն այն է, թե ինչպիսի՞ն է մոտիվացիան... Լեռնային Ղարաբաղում ապրող հայերն այլևս փախչելու տեղ չունեն, սա իրենց հողն է, նրանք տարիներ շարունակ այնտեղ են ապրում: Նրանք կպաշտպանեն իրենց սեփական տունը », - ասել է Լեոնկովը:
Կիրակի առավոտյան սկսված բախումները փորձագետն անվանել է «նենգություն» Ադրբեջանի կողմից: Նա կարծում է, որ Բաքուն նախապես պատրաստվում էր գրոհի, և անակնկալ հարձակումը պետք է իրեն առավելություն հաղորդեր:
Ադրբեջանական զորքերն, ըստ փորձագետի, ենթադրում էին 50-100 կիլոմետր առաջխաղացում, բայց դա տեղի չունեցավ:

Мотивация армян Карабаха не позволяет лучше вооруженному Азербайджану продвигаться – военный эксперт
29/09/2020 16:42
Вооружение армии Азербайджана превосходит имеющееся у Нагорного Карабаха и Армении вместе взятых, но ее усилия блокируются армянами за счет их более высокой мотивации, заявил РИА Новости военный эксперт Алексей Леонков.
«Даже если объединить усилия армии, которая есть в Нагорном Карабахе и Армении, все равно они будут в количественном выражении проигрывать армии Азербайджана. Главная разница здесь не в количественном показателе. Вопрос в том, какая мотивация... Армяне, которые живут в Нагорном Карабахе, им некуда бежать, это их земля, они там сколько лет жили. Они будут защищать собственный дом», - сказал Леонков.
Эксперт назвал начало столкновений в воскресное утро «вероломством» со стороны Азербайджана. Он считает, что Баку заранее готовился к атаке, и внезапное нападение должно было дать ему преимущество. Азербайджанские войска, по словам эксперта, должны были продвинуться на 50-100 километров, однако этого не произошло.