Ադրբեջանը ռազմական գործողությունների գոտում ներառում է նաև Հայաստանի տարածքը. սպանվել է մեկ քաղաքացիական անձ. ԱԳՆ
29/09/2020 12:53
ՀՀ ԱԳՆ հայտարարություն է տարածել Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի Հանրապետության ուղղությամբ ձեռնարկված ագրեսիայի փորձի վերաբերյալ: Հայտարարության մեջ, մասնավորապես, ասվում է.
«Այսօր առավոտյան ՀՀ ԱԳՆ-ն տարածել էր հայտարարություն, որտեղ մատնանշել էր, որ Ադրբեջանն ապատեղեկատվություն է տարածում՝ հող նախապատրաստելով Հայաստանի Հանրապետության Վրադենիսի շրջանի ուղղությամբ մարտական գործողություններ ձեռնարկելու համար:  Հաշված րոպեներ անց, Ադրբեջանի զինված ուժերը հարվածներ են հասցրել Վարդենիսի շրջանի զինվորական և քաղաքացիական ենթակառուցվածքների ուղղությամբ՝ այդ թվում թիրախավորելով քաղաքացիական բնակչությանը, որի հետևանքով սպանվել է մեկ քաղաքացիական անձ:
Արհամարհելով ռազմական գործողությունների դադարեցման վերաբերյալ միջազգային հանրության շարունակական կոչերը՝ Ադրբեջանը Թուրքիայի ակտիվ քաջալերմամբ և ռազմաքաղաքական աջակցությամբ, ընդլայնում է ռազմական գործողությունների գոտին՝ դրա մեջ ներառելով նաև Հայաստանի Հանրապետության տարածքը:
Տարածաշրջանային անվտանգությունը և խաղաղությունը վտանգելու Ադրբեջանի հետևողական փորձերին Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի Հանրապետության կողմից տրվելու է համարժեք ռազմաքաղաքական պատասխան»:

Действия Баку по вовлечению Армении в зону боевых действий получат соразмерный военно-политический ответ - МИД
29/09/2020 13:02
Игнорируя продолжительные призывы международного сообщества о прекращении боевых действий, Азербайджан при активном военно-политическом содействии Турции, расширяет зону боевых действий, включая туда территорию Республики Армения. Об этом говорится в заявлении МИД Армении.
«Последовательные попытки Азербайджана поставить под угрозу региональную стабильность и мир получат соразмерный военно-политический ответ Республики Армения и Республики Арцах. Мы предупреждали о планах Азербайджана предпринять боевые действия в направлении Варденисского района на востоке Армении.
Через считанные минуты после этого ВС Азербайджана нанесли удары по военным и гражданским инфраструктурам Варденисского района, в результате чего убит один мирный житель», - заявили в МИД.