Հարյուրավոր դիեր թողած առաջնագծում՝ անտարբեր են իրենց երկրի զավակների ճակատագրի նկատմամբ. ԱՀ նախագահը՝ Ադրբեջանի իշխանության մասին
30/09/2020 22:18
Դիրքերի շոշափելի փոփոխություններ չեն եղել՝ լայնածավալ ակտիվ մարտական գործողություններ են ընթացել նույն տարածքներում. ոչ շատ ակտիվ՝ կենտրոնական արևելյան ուղղությամբ, շատ ակտիվ՝ Արաքսի հովտում և Ֆիզուլիի ուղղությամբ, ասուլիսի ժամանակ ասաց Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը:
Նախագահի խոսքով՝ երկու կողմերն էլ ունեցել են կորուստներ, բայց հակառակորդը՝ ավելի շատ, ինչպես միշտ. «Ես Ադրբեջանի իշխանության մարդկային որակի վրա զարմանում եմ: Հարյուրավոր դիեր թողած առաջնագծում՝ անտարբեր են իրենց երկրի զավակների ճակատագրի նկատմամբ: Սա անմարդկային բարբարոսի կերպար է, որը մենք տեսնում ենք»:
Հարությունյանն ընդգծեց՝ բազմաթիվ փաստեր կան, որ մարտական գործողություններն ավելի վաղ էին պլանավորել, իսկ Թուրքիայի մասնակցությունը, նրա խոսքով, պատահականություն չէ:

No significant changes of positions have taken place, President of the Artsakh Republic Arayik Harutyunyan said at a briefing today, adding that large-scale military actions continued in the same territories.
“There were not very intense in central eastern direction, very intense in direction of Araks valley and Fizuli,” he said.
The president said both sides have losses but the enemy more, as usual.
“I am really surprised at human qualities of Azerbaijani authorities. Leaving hundreds of corpses on the frontline, indifferent towards the fate of the sons of their country. This is a character of inhuman barbarian that we see,” Harutyunyan said.
He also noted that they are numerous facts proving that the military actions were planned long before and Turkey’s engagement is not accidental.