Հարյուրավոր դիեր թողած առաջնագծում՝ անտարբեր են իրենց երկրի զավակների ճակատագրի նկատմամբ. ԱՀ նախագահը՝ Ադրբեջանի իշխանության մասին
30/09/2020 22:18
Դիրքերի շոշափելի փոփոխություններ չեն եղել՝ լայնածավալ ակտիվ մարտական գործողություններ են ընթացել նույն տարածքներում. ոչ շատ ակտիվ՝ կենտրոնական արևելյան ուղղությամբ, շատ ակտիվ՝ Արաքսի հովտում և Ֆիզուլիի ուղղությամբ, ասուլիսի ժամանակ ասաց Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը:
Նախագահի խոսքով՝ երկու կողմերն էլ ունեցել են կորուստներ, բայց հակառակորդը՝ ավելի շատ, ինչպես միշտ. «Ես Ադրբեջանի իշխանության մարդկային որակի վրա զարմանում եմ: Հարյուրավոր դիեր թողած առաջնագծում՝ անտարբեր են իրենց երկրի զավակների ճակատագրի նկատմամբ: Սա անմարդկային բարբարոսի կերպար է, որը մենք տեսնում ենք»:
Հարությունյանն ընդգծեց՝ բազմաթիվ փաստեր կան, որ մարտական գործողություններն ավելի վաղ էին պլանավորել, իսկ Թուրքիայի մասնակցությունը, նրա խոսքով, պատահականություն չէ:

Оставили тысячи трупов на передовой, это полное безразличие к судьбе сыновей своей страны – президент Арцаха о властях Азербайджана
30/09/2020 22:48
На линии фронта не произошло ощутимых изменений позиций, проходили широкомасштабные интенсивные боевые действия: не очень активные – в центральном восточном направлении, очень активные – в долине Аракса и в направлении Физули, заявил сегодня на пресс-конференции президент Республики Арцах Араик Арутюнян.
По словам президента, у двух сторон есть потери, но у противника, как всегда, больше. «Я поражаюсь человеческим качествам властей Азербайджана. Оставили тысячи трупов на передовой, полное безразличие к судьбе сыновей своей страны. Перед нами образ бесчеловечного варвара».
Араик Арутюнян подчеркнул, что есть многочисленные факты, что боевые действия были спланированы намного раньше, а участие Турции не случайность.