Թուրքիան Սիրիայի  հյուսիսային հատվածից Ադրբեջան է տեղափոխել 3000-4000 վարձկանի՝ Արցախի ու Հայաստանի դեմ պատերազմին մասնակցելու համար. ՀՀ ՄԻՊ
30/09/2020 15:48
Թուրքիան Սիրիայի հյուսիսային հատվածից Ադրբեջան է տեղափոխել 3000-4000 վարձկանի՝ Արցախի ու Հայաստանի դեմ պատերազմին մասնակցելու համար. ՀՀ ՄԻՊ
Թուրքիան Սիրիայի հյուսիսային հատվածից Ադրբեջան է տեղափոխել զինվորական վարձկանների՝ Արցախի ու Հայաստանի դեմ օգտագործելու նպատակով՝ համաձայն միջազգային լրատվամիջոցներում անընդհատ պտտվող տեղեկությունների: Այդ մասին տեղեկացնում են ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի ֆեյսբուքյան էջում:
Խոսքը 3000-4000 վարձկանների մասին է, որոնք Արցախի ու Հայաստանի դեմ այս օրերին ընթացող պատերազմին մասնակցելու համար վարձվել են 1500-2000 ԱՄՆ դոլարի դիմաց՝ ըստ այդ աղբյուրների: Այս լուրերը պարբերաբար հաստատում են միջազգային լրատվամիջոցները, մարդու իրավունքների ոլորտի արտասահմանյան կազմակերպություններ: Նշվածի մասին տեղեկություններ են հավաստվում են նաև Արցախի աղբյուրներով:
Այս տեղեկությունները ծայրահեղ անհանգստացնող են, սա կբերի հումանիտար աղետի՝ ուղեկցվելով ոչ միայն մարդկային զոհերով, այլ դաժանություններով ու ավերածություններով:
Պետք է հաշվի առնել, որ սեպտեմբերի 27-ից Ադրբեջանի սանձազերծած ռազմաօդային ու հրետանային հարձակումներն ուղեկցվում են էթնիկ հայերի, Արցախի ու Հայաստանի բնակիչների նկատմամբ լայնածավալ ատելության խոսքով ու բռնության, այդ թվում՝ սպանությունների ագրեսիվ կոչերով: Դրանից բացի, Արցախի ու արդեն Հայաստանի նկատմամբ առանց տարբերակման (indiscriminate) հրետակոծություններով թիրախավորված են նաև խաղաղ բնակչության համար կենսական կարևորության ճանապարհները, գազատարները, կապի միջոցները և այլն: Այս բոլորը մեկ շղթայի տարբեր մասեր են:
Սարսափելի է նույնիսկ պատկերացնել մարդկության դեմ ուղղված ու ռազմական այն հանցագործությունները, որ կարող են տեղի ունենալ այս զարգացումների պայմաններում: ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհուրդը 2019 թվականի սեպտեմբերի 26-ի 42/9 բանաձևով խստորեն դատապարտել է վարձկանների օգտագործումը ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքի իրացումը խոչընդոտելու նպատակով՝ վարձկանների արարքները համարելով հանցագործություն և սպառնալիք անվտանգությանը, խաղաղությանն ու մարդու իրավունքներին:
Ուստի, միջազգային հանրությունը ու հենց առաջին հերթին մարդու իրավունքների կազմակերպությունները պետք է անհապաղ արձագանքեն: Անհրաժեշտ է ամեն ինչ անել կանխելու համար այսօր տեղի ունեցող պատերազմական գործողությունները ու դա պետք է անել ոչ թե ձևական կոչերով, այլ իրական քայլերով:
Միջազգային հանրությունը, այն էլ մարդու իրավունքների հարցերով կառույցները, չունեն իրավունք անտեսելու այս ամենը՝ թաքնվելով «քաղաքական» պատրվակների տակ կամ արդարանալով սեփական մանդատների «անզորությամբ»:

Турция перебросила в Азербайджан из северных районов Сирии 3000-4000 наемников, чтобы использовать их против Арцаха и Армении – омбудсмен Армении
30/09/2020 17:25
Международные средства массовой информации постоянно сообщают о том, что Турция перебросила в Азербайджан из северных районов Сирии наемников, чтобы использовать в Арцахе и Армении. Об этом написал на своей странице в Facebook Защитник прав человека Армении Арман Татоян.
Согласно этим источникам, речь идет о 3000-4000 наемниках, которым платят по 1500-2000 долларов США за участие в боевых действиях против Арцаха и Армении. Эти сведения периодически подтверждают иностранные СМИ, зарубежные организации по защите прав человека. Данные о наемниках из Сирии подтверждаются также источниками Арцаха.
Эти сведения вызывают крайнюю обеспокоенность, поскольку это приведет к гуманитарной катастрофе – и не только с человеческими жертвами, но и жесткостям и разрушениям.
Необходимо учесть, что развязанные с 27 сентября Азербайджаном ракетные и артиллерийские атаки сопровождаются широкомасштабной риторикой ненависти и к этническим армянам, жителям Арцаха и Армении, в том числе агрессивными призывами к убийствам. Кроме того, против Арцаха, а теперь уже и Республики Армения проводятся беспорядочные (indiscriminate) обстрелы, в том числе по гражданским объектам – дорогам, газопроводам, средствам связи, имеющим  жизненную важность для мирного населения.
Страшно даже представить те военные преступления и преступления против человечности, которые могут произойти в случае подобных развитий. Совет ООН по правам человека, резолюцией 42/9 от 26 сентябрям 2019 года строго осудил применение наемников в целях воспрепятствования реализации права народов на самоопределение, считая их угрозой безопасности, миру и правам человека.
Посему международное сообщество и в первую очередь именно правозащитные организации должны немедленно отреагировать. Нужно сделать все возможное, чтобы предотвратить происходящие сегодня военные действия, и это нужно делать не  формальными призывами, а реальными действиями.
Международное сообщество, тем более структуры по правам человека не имеют право игнорировать все это, прячась за «политические» ширмы или оправдываясь «бессилием» собственных мандатов.