Մարտակերտի քաղաքացիական օբյեկտների ռմբակոծության հետևանքով զոհվածները երկու կին և մեկ տղամարդ են
Սեպտեմբերի 30-ին Արցախի Հանրապետության Մարդու իրավունքների պաշտպանը տեղեկություն է ստացել, որ նույն օրը ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից Մարտակերտ քաղաքի քաղաքացիական օբյեկտների ռմբակոծության հետևանքով երեք քաղաքացիական անձ է զոհվել՝ երկու կին և մեկ տղամարդ, իսկ մեկը՝ վիրավորվել է:
Զոհվածների և վիրավորի ինքնությունը ճշտվում է:
Ցավակցություն հայտնելով զոհվածների հարազատներին՝ Մարդու իրավունքների պաշտպանը խստիվ դատապարտում է Ադրբեջանի կողմից Արցախի քաղաքացիական բնակչության ու օբյեկտների նպատակային ու շարունակական թիրախավորումը, ինչը քաղաքացիական բնակչության շրջանում հանգեցնում է մարդկային ու գույքային լրջագույն կորուստների: Պաշտպանն արձանագրում է, որ Ադրբեջանը կոպտագույն կերպով խախտում է միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերը՝ ոչ խտրական ու միտումնավոր կերպով կրակ վարելով քաղաքացիական բնակավայրերի ուղղությամբ:
Մարդու իրավունքների պաշտպանը կոչ է անում միջազգային հանրությանն ու իրավապաշտպան կազմակերպություններին համապատասխան գնահատական տալ ադրբեջանական զինված ուժերի գործողություններին և կիրառել իրենց ողջ գործիքակազմը Արցախի Հանրապետության բնակչության իրավունքների լայնամասշտաբ ու վայրագ ոտնահարումները կանխելու նպատակով:

В результате бомбардировки гражданских объектов в Мартакерте погибли две женщины и мужчина
Защитник прав человека Республики Арцаха Артак Бегларян 30 сентября получил сообщение, что в тот же день ВС Азербайджана подвергли бомбардировке гражданские объекты города Мартакерт, вследствие чего погибли трое гражданских лиц – две женщины и мужчина, еще один человек – ранен.
Устанавливается личность погибших и раненого.
Выражая соболезнования родным погибших, Защитник прав человека Арцаха строго осуждает целенаправленные и продолжающиеся атаки на гражданское население и объекты, что приводит к серьезным человеческим и имущественным потерям среди гражданского населения. Омбудсмен констатирует, что Азербайджан грубейшим образом нарушает норма международного гуманитарного права, умышленно ведя обстрел в направлении гражданских населенных пунктов.
Защитник прав человека призывает международное сообщество и правозащитные организации дать соответствующую оценку действиям ВС Азербайджана и применить весь инструментарий с целью предотвращения широкомасштабных и грубых нарушений прав жителей Арцаха.