ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդն ընդգծել է ԵԱՀԿ ՄԽ կենտրոնական դերակատարումն ու կոչ արել դադարեցնել կրակն Արցախում
30/09/2020 07:09
ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի անդամներն անհանգստություն են հայտնել ԼՂ հակամարտության գոտում շփման գծի երկայնքով լայնամասշտաբ ռազմական գործողությունների առնչությամբ։
Նրանք վճռականորեն դատապարտել են ուժի գործադրումն ու ափսոսանք են հայտնել մարդկային զոհերի ու քաղաքացիական բնակչության շրջանում զոհերի կապակցությամբ։
ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի անդամներն աջակցել են Գլխավոր քարտուղարի՝ կողմերին ուղղված կոչին՝ անհապաղ դադարեցնել ռազմական գործողությունները, նվազեցնել լարվածությունն ու անմիջապես վերադառնալ կառուցողական բանակցությունների։
ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի անդամները հայտարարել են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կենտրոնական դերակատարման լիակատար աջակցության մասին ու կոչ են արել կողմերին համագործակցել նրանց հետ՝ առանց նախապայմանների երկխոսության շուտափույթ վերսկսման համար։

Совбез ООН призвал Армению и Азербайджан к немедленной остановке боевых действий и поддержал центральную роль сопредседателей Минской группы ОБСЕ
30/09/2020 07:06
Совет безопасности ООН призвал Армению и Азербайджан к немедленному прекращению боевых действий и возращению к конструктивным переговорам.
«Члены Совета Безопасности выразили обеспокоенность в связи с сообщениями о крупномасштабных боевых действиях вдоль линии соприкосновения в зоне нагорно-карабахского конфликта. Они решительно осуждают применение силы и сожалеют о человеческих жертвах и потерях среди гражданского населения», - говорится в заявлении по итогам заседания СБ ООН.
Отмечается, что члены Совета поддержали призыв генсекретаря ООН к сторонам немедленно прекратить боевые действия, снизить напряженность и незамедлительно вернуться к конструктивным переговорам.
«Члены СБ заявили о своей полной поддержке важной и центральной роли сопредседателей Минской группы ОБСЕ и призвали стороны к тесному сотрудничеству с ними в целях скорейшего возобновления диалога без предварительных условий», - подчёркивается в сообщении.