ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդն ընդգծել է ԵԱՀԿ ՄԽ կենտրոնական դերակատարումն ու կոչ արել դադարեցնել կրակն Արցախում
30/09/2020 07:09
ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի անդամներն անհանգստություն են հայտնել ԼՂ հակամարտության գոտում շփման գծի երկայնքով լայնամասշտաբ ռազմական գործողությունների առնչությամբ։
Նրանք վճռականորեն դատապարտել են ուժի գործադրումն ու ափսոսանք են հայտնել մարդկային զոհերի ու քաղաքացիական բնակչության շրջանում զոհերի կապակցությամբ։
ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի անդամներն աջակցել են Գլխավոր քարտուղարի՝ կողմերին ուղղված կոչին՝ անհապաղ դադարեցնել ռազմական գործողությունները, նվազեցնել լարվածությունն ու անմիջապես վերադառնալ կառուցողական բանակցությունների։
ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի անդամները հայտարարել են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կենտրոնական դերակատարման լիակատար աջակցության մասին ու կոչ են արել կողմերին համագործակցել նրանց հետ՝ առանց նախապայմանների երկխոսության շուտափույթ վերսկսման համար։

UN Security Council expresses support to core role of OSCE Minsk group, urges parties to immediately cease the fire
UN Security Council members expressed their concern over the wide-scale military actions on the line of contact in the Nagorno-Karabakh conflict zone.
They said they strongly condemn the use of force and expressed regret for the human losses and victims among peaceful population.
UN Security Council members supported the call of the Secretary General on immediate cease of military hostilities, reduction of escalation and immediate return to constructive negotiations.
Members of the UN Security Council also stated about full support to the core role of the OSCE Minsk Group and urged the parties to cooperate with them for speedily resuming the dialogue without preconditions.