Թուրք-ադրբեջանական թիրախում լրագրողները հայտնվեցին այն բանից հետո, երբ ՀՀ ԱԳՆ-ն հայտարարեց՝ մեծ արձագանք կա միջազգային լրատվամիջոցների կողմից լուսաբանելու այս հակամարտությունը. Աննա Նաղդալյան
01/10/2020 20:44
Ադրբեջանը դիտավորյալ թիրախավորում է քաղաքացիական բնակչությունն ու քաղաքացիական ենթակառուցվածքները, լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ՀՀ ԱԳՆ խոսնակ Աննա Նաղդալյանը։
«Այսօր թուրք-ադրբեջանական թիրախում հայտնվել են լրագրողները», - ասաց նա։
ԱԳՆ խոսնակի խոսքով՝ դիտավորյալ թիրախավորումը հանդիսանում է միջազգային իրավունքի խախտում ու դա խստագույնս դատապարտելի է։
Աննա Նաղդալյանը նշեց, թե թուրք-ադրբեջանական թիրախում լրագրողները հայտնվեցին այն բանից հետո, երբ ՀՀ ԱԳՆ-ն հայտարարեց, թե որքան մեծ արձագանք կա միջազգային լրատվամիջոցների կողմից լուսաբանելու այս հակամարտությունը։
«Հավատարմագրվել էին ավելի քան 50 միջազգային առաջատար լրատվամիջոցների թիմեր՝ մոտ 200 լրագրողներ, որոնց մեծամասնությունը` 100-ից ավելի լրագրողներ, արդեն աշխատում էին Արցախում»,-ասաց նա։
ԱԳՆ խոսնակը հայտարարեց, որ ՀՀ ԱԳՆ ձեռնարկում է հնարավոր բոլոր միջոցները, որպեսզի մտահոգությունները ներկայացվեն բոլոր գործընկերներին։

Журналисты оказались под турецко-азербайджанским прицелом после заявления МИД Армении о желании международных СМИ освещать конфликт – Анна Нагдалян
01/10/2020 21:24
Вооруженные силы Азербайджана специально выбирают в качестве мишени мирное население и гражданские инфраструктуры в Арцахе, заявила сегодня на брифинге пресс-секретарь МИД Армении Анна Нагдалян.
«Сегодня под прицелом турецко-азербайджанского тандема оказались журналисты, в том числе, иностранные. Это является грубейшим нарушением международного права», - сказала Нагдалян.
По ее словам, часть журналистов находилась в здании мэрии города Мартуни, другая часть – во дворе, и все имели опознавательные знаки, были одеты в жилеты с надписью «Press».
Анна Нагдалян отметила, что  журналисты оказались под прицелом турецко-азербайджанского тандема после того, когда МИД Армении заявил о том, что международные СМИ проявляют большой интерес к освещению этого конфликта.
«Около 200 иностранных журналистов из более чем 50 международных СМИ аккредитовались для освещения событий в зоне карабахского конфликта, больше 100 журналистов уже работали в Арцахе», сказала она.