ԵԱՏՄ-ի անդամ երկրների ԱԱՊ-ները խնդրում են համատեղ արտադրությունների աջակցության մեխանիզմ ներդնել
Առևտրաարդյունաբերական պալատների (ԱԱՊ) և Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ, որի կազմի մեջ մտնում են մտնում Հայաստանը, Բելառուսը, Ղազախստանը, Ղրղզստանը և Ռուսաստանը) ղեկավարները խնդրում են ներդնել համատեղ արտադրված արտադրանքի թողարկման նախագծերի օժանդակման մեխանիզմ, ասված է ԵՏՀ-ի կոլեգիայի նախագահ Միխայիլ Մյասնիկովին հղած նրանց ընդհանուր նամակում. փաստաթղթի իսկությունը ТАСС-ին հավաստել է Ռուսաստանի ԱԱՊ-ի ղեկավար Սերգեյ Կատիրինը:
«Այս պահի դրությամբ ԵԱՏՄ-ի պետությունները Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի ակտիվ աջակցությամբ ստեղծել են լայնածավալ պայմանագրա-իրավական բազա, որն անհրաժեշտ է ԵԱՏՄ-ի երկրների ձեռնարկությունների կողմից համատեղ արտադրված արտադրանքի թողարկման նախագծերի օժանդակման մեխանիզմի ներդրման համար: Ըստ որում մինչև այժմ օժանդակման այդպիսի մեխանիզմներ չեն կիրառվում: Ընթացիկ իրավիճակում կոոպերացիոն նախագծերի օժանդակման միջոցներն էակապես դրական ազդեցություն կգործեն ԵԱՏՄ-ի երկրների ձեռնարկությունների վիճակի վրա», - ասված է նամակում:
Ուղերձի հեղինակների կարծիքով՝ ձեռնարկությունների կողմից օժանդակման առավել պահանջված միջոցների թվին է պատկանում համատեղ արտադրվող արտադրանքի թողակման գիտահետազոտական և փորձնակառուցողական աշխատանքների սուբսիդավորումը, այդ թվում կապված հաստոցների և սարքավորանքի գնման հետ, ներառյալ դրանց ֆինանսական վարձակալումը (լիզինգ), արտադրության տեխնոլոգիական նախապատրաստումը և արտադրանքի սերիական խմբաքանակի թողարկումը շուկա, համատեղ արտադրության վայր համալրող մասերի փոխադրման սուբսիդավորումը, նաև սուբսիդիայի ներդրումը ԵԱՏՄ-ի երկրների շուկաներում համատեղ արտադրված արտադրանքի գնորդին զեղչի տրամարդման համար: Նրանք կարծում են, որ «անհրաժեշտ է մշակել երրորդ երկրների շուկաներ համատեղ արտադված արտադրանքի առաջշարժման մեխանիզմներ»:
Այդ թվում նախատեսել արտահանական վարկերի տոկոսադրույքների մի մասի փոխհատուցում, երրորդ երկրների ցուցահանդեսներին համատեղ արտադրված արտադրանքի մասնակցության ծախսերի համաֆինանսավորում, անհատույց հիման վրա երրորդ երկրների շուկաներ դուրս գալու կոնսուլտացիոն ծառայությունների տրամադրում, երրորդ երկրների տարածքում ԵԱՏՄ-ի անդամ երկու կամ ավելի պետությունների ձեռնարկությունների մասնացությամբ ներդրումային նախագծերի արտոնյալ ֆինանսավորում, նշված է փաստաթղթում: «Օժանդակման համատեղ մեխանիզների ներդրման նպատակով առաջարկում ենք այդ թվում գործի դնել Զարգացման եվրասիական բանկի ընթացիկ միջոցները՝ ապահովելով ներդրումային նախագծերի արտոնյալ ֆինանսավորում (տարեկան 1 տոկոսից ոչ ավելի չափով)»,- նշված է նամակում:
Պալատների ղեկավարները խնդրում են աջակցել առաջարկությունները և համատեղ աշխատանք նախաձեռնել կողմերի հետ:

ТПП стран-членов ЕАЭС просят внедрить механизмы поддержки совместных производств
Руководители торгово-промышленных палат (ТПП) стран-членов Евразийского экономического союза (ЕАЭС, куда входят Армения, Белоруссия, Казахстан, Киргизия и Россия) просят внедрить механизмы поддержки проектов по выпуску совместно произведенной продукции. Об этом говорится в их коллективном письме председателю коллегии Евразийской экономической комиссии Михаилу Мясникову; подлинность документа подтвердил ТАСС глава ТПП России Сергей Катырин.
«К настоящему времени государствами-членами ЕАЭС при активном содействии Евразийской экономической комиссии сформирована обширная договорно-правовая база, необходимая для внедрения механизмов поддержки проектов по выпуску предприятиями стран ЕАЭС совместно произведенной продукции. При этом до настоящего времени такие механизмы поддержки не применяются. В текущей ситуации (связанной с последствиями пандемии коронавируса - прим. ТАСС) совместные меры поддержки кооперационных проектов окажут существенное положительное влияние на состояние предприятий стран ЕАЭС», - говорится в письме.
По мнению авторов обращения, к числу наиболее востребованных предприятиями мер поддержки относятся субсидирование НИОКР по выпуску совместно произведенной продукции, расходы инвестиционного характера по выпуску совместно произведенной продукции, в том числе, связанные с закупкой станков и оборудования, включая их финансовую аренду (лизинг), технологическую подготовку производства и выпуск на рынок серийной партии продукции, субсидирование транспортировки комплектующих к месту совместного производства, а также внедрение субсидии на предоставление скидки покупателю совместно произведенной продукции на рынках стран ЕАЭС.
Они считают, что "необходимо разработать механизмы продвижения совместно произведенной продукции на рынки третьих стран". В том числе предусмотреть компенсацию части процентной ставки по экспортным кредитам, софинансирование затрат по участию в выставках совместно произведенной продукции в третьих странах, предоставление на безвозмездной основе консультационных услуг по выходу на рынки третьих стран, льготное финансирование инвестиционных проектов с участием предприятий двух и более государств - членов ЕАЭС на территории третьих стран, указывается в документе.
«В целях внедрения совместных механизмов поддержки предлагаем в том числе задействовать текущие средства Евразийского банка развития, обеспечив льготное финансирование инвестиционных проектов (в размере не более 1% годовых)», - добавляется в письме.