Չեմ կարծում, որ Ադրբեջան կարող է ավելի շատ բան ստանալ ռազմի դաշտում, քան բանակցային սեղանի շուրջ. Քերի Քավանո
02/10/2020 10:04
Թուրքիան՝ աջակցելով Ադրբեջանին Ղարաբաղյան հակամարտությունում, վտանգում է սրել առճակատումը, հայտարարել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի նախկին համանախագահ Քերի Քավանոն:
«Ես անհանգստացած եմ, որ Թուրքիայի դիրքորոշումն այս պահին ծայրաստիճան ապակառուցողական է», - ասել է Քավանոն РИА Новости-ին:
Նրա խոսքով՝ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի դիրքորոշումը, որը բացահայտորեն սատարում է Ադրբեջանին, լուծումն ավելի իրագործելի չի դարձնում:
«Ես վախենում եմ, որ դա կսրի հակամարտությունը, քանի որ դա Ադրբեջանին տալիս է վստահություն, որ նա կարող է ավելի շատ բան ստանալ ռազմի դաշտում, քան բանակցային սեղանի շուրջ, և ես չեմ կարծում, որ դա ճիշտ է», - հավելել է Քավանոն:
Խոսելով այն մասին, որ Թուրքիան ՆԱՏՕ-ի անդամ է, իսկ Հայաստանը ՀԱՊԿ-ի անդամ է, Քավանոն բացառել է տարածաշրջանում երրորդ երկրների ուղղակի բախման հավանականությունը: Սակայն, ըստ նրա՝ պետք է զգուշանալ սխալ հաշվարկներից, որոնք կարող են հանգեցնել անկանխատեսելի հետևանքների:

Не думаю, что Азербайджан может получить на поле боя больше, чем за столом переговоров - Кэри Кавано
Турция, поддерживая Азербайджан в карабахском конфликте, рискует усугубить противостояние, считает бывший спецпредставитель США по урегулированию конфликтов в Евразии Кэри Кавано.
«"Я обеспокоен тем, что позиция Турции в настоящий момент исключительно неконструктивная», - сказал РИА Новости Кавано.
По его словам, позиция президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана, который открыто поддержал Азербайджан, не делает решение более достижимым.
«Я боюсь, что это усиливает конфликт, поскольку придает Азербайджану уверенности, что он может получить на поле боя больше, чем за столом переговоров, - а я не думаю, что это правда», - добавил Кавано.
Говоря о том обстоятельстве, что Турция - член НАТО, тогда как Армения входит в ОДКБ, Кавано исключил вероятность прямого столкновения третьих стран в регионе. Однако, по его словам, нужно опасаться неверных расчетов, которые могут привести к непредвиденным последствиям.