Ադրբեջանը գնում է սրացման ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների առաջնորդների հայտարարությունից ժամեր անց. ՀՀ ԱԳՆ
Հոկտեմբերի 1-ին Ադրբեջանի ԶՈՒ հրետանի է կիրառել Հայաստանի Հանրապետության Գեղարքունիքի մարզի Շատվան գյուղի ուղղությամբ, ինչպես նաև հարվածային ԱԹՍ-ից հրթիռ է արձակել Մեծ Մասրիկ բնակավայրի վրա, որի հետևանքով զոհվել է 1967 թ․ ծնված Գևորգ Վարդանյանը, երկու քաղաքացիական անձ ստացել է տարբեր աստիճանի վիրավորվում, ասված է ՀՀ ԱԳՆ հայտարարության մեջ:
«Ավելի ուշ ՀՀ օդային տարածք են ներխուժել հակառակորդի ԱԹՍ-ները և հետախուզական թռիչքներ իրականացրել ՀՀ մայրաքաղաք Երևանի մոտակայքում: Բոլոր ԱԹՍ-ները ՀՕՊ կողմից ոչնչացվել են:
Հատկանշական է, որ Ադրբեջանը գնում է հետագա սրացման մարտական գործողություններն անհապաղ դադարեցման վերաբերյալ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների առաջնորդների հայտարարությունից ժամեր անց:
Հայաստանի Հանրապետությունը խստորեն դատապարտում է Ադրբեջանի այս գործողությունները և գնահատում դրանք՝ որպես հակամարտության հետագա սրացման քայլ։ Թուրքիայի հրահրմամբ և ուղղակի աջակցությամբ տարածաշրջանային անվտանգությունը խաթարելու այս փորձը դիտարկում ենք՝ որպես պատասխան միջազգային հանրության, մասնավորապես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության խաղաղություն հաստատելու կոչերին և ջանքերին:
Հակամարտության հետագա սրացման ողջ պատասխանատվությունը կրում է Ադրբեջանի և Թուրքիայի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը», - ասված է ԱԳՆ հայատարարության մեջ:

Действия Азербайджана расцениваем как шаг к последующему обострению конфликта – МИД Армении
ВС Азербайджана 1-го октября применили артиллерию в направлении села Шатван Гегаркуникского района Республики Армения, также ударным БПЛА была выпущена ракета по населенному пункту Мец Масрик, в результате чего погиб Геворг Варданян 1967-го года рождения, еще двое гражданских лиц получили ранения различной степени, говорится в заявлении министерства иностранных дел Армении.
«Позднее в воздушное пространство Армении вторглись БПЛА противника, которые осуществили разведывательные полеты вблизи столицы Армении Еревана. Все БПЛА были уничтожены силами ПВО.
Примечательно, что Азербайджан идет на дальнейшее обострение спустя несколько часов после совместного заявления лидеров стран Минской группы ОБСЕ относительно незамедлительного прекращения огня.
Республика Армения решительно осуждает данные действия Азербайджана и расценивает их как шаг к последующему обострению конфликта. Попытки дестабилизации безопасности в регионе при провокации и поддержке Турции рассматриваем как ответ усилиям и призывам  международного сообщества, в частности Минской группы ОБСЕ, по установлению мира.
Всю ответственность за дальнейшее обострение конфликта несет военно-политическое руководство Азербайджана и Турции», - говорится в заявлении МИД Армении.