AmCham, ABBC, BACC-ը և այլ բիզնես պալատները խստորեն դատապարտում են Ադրբեջանի և Թուրքիայի ռազմաքաղաքական ղեկավարության ագրեսիան
03/10/2020 13:52
Ամերիկայի առևտրի պալատը Հայաստանում (AmCham), Հայ բրիտանական բիզնես պալատը (ABBC), Բելգիա Հայաստան առևտրի պալատը (BACC), Եվրոպական բիզնես ասոցիացիան (EBA), Ֆրանսիա-Հայաստան առևտրաարդյունաբերական պալատը, Պորտուգալիա-Հայաստան առևտրաարդյունաբերական պալատը, Հելլենիկ-Հայաստան առևտրի պալատը և Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միությունը համատեղ հայտնել են իրենց խիստ մտահոգությունը 2020թ. սեպտեմբերի 27-ին՝ Ադրբեջանի բռնապետական ռեժիմի կողմից Արցախի (Լեռնային Ղարաբաղի) շփման գծի ողջ երկայնքով նախաձեռնած լայնածավալ հարձակման առիթով, որը ուղեկվում է ծանր հրետանու, տանկերի և հրթիռների գործադրմամբ։
«Մենք խստորեն դատապարտում ենք Ադրբեջանի և Թուրքիայի ռազմաքաղաքական ղեկավարության ագրեսիան՝ ուղղված Արցախի (Լեռնային Ղարաբաղ) և Հայաստանի խաղաղ բնակավայրերին։ Այն խաթարում է տնտեսական կայունությունը, ազատ միջազգային առևտուրը և համագործակցությունը, ինչպես նաև Կովկասում քաղաքացիական անվտանգությունն ու խաղաղությունը՝ մեծացնելով լիակատար պատերազմի սանձազերծման վտանգը, որը կուղեկցվի աճող ավտորիտարիզմով և առանց կառուցողական ծրագրի: 2020թ. հոկտեմբերի 1-ին Ադրբեջանի զինված ուժերը կիրառել են հրետանի Հայաստանի Հանրապետության Գեղարքունիքի մարզի Շատվան քաղաքի վրա, ինչպես նաև մարտական անօդաչու թռչող սարքից հրթիռակոծել են Գեղարքունիքի մարզի Մեծ Մասրիկ բնակավայրը, Վարդենիս քաղաքը (սեպտեմբերի 29-ին) և Աբովյան համայնքը, որը գտնվում է մայրաքաղաք Երևանից ընդամենը 15 կմ հեռավորության վրա: Արցախում (Լեռնային Ղարաբաղ) արդեն կան հարյուրից ավելի վիրավորներ և սպանվածներ ռազմական և քաղաքացիական բնակչության շրջանում, իսկ Հայաստանի տարածքում զոհվել է մեկ քաղաքացիական անձ, երկուսը վիրավորվել են և այրվել է ավտոբուս։ Սա Ադրբեջանի և Թուրքիայի կողմից Հայաստանի օդային տարածքի խայտառակ խախտում է և մեր համաքաղաքացիների ու մեր ընտանիքների կյանքը վտանգելու ուղղակի փորձ: Դա մեր ինքնիշխան երկրում ազատ և խաղաղ կյանքի, տնտեսական գործունեության և տեղաշարժի ազատության մարդու հիմնարար իրավունքների ուղղակի ոտնահարում է: Ներկայիս զարգացումները վտանգում են ոչ միայն տնտեսական կայունությունը տարածաշրջանում, այլև քաղաքացիական բնակչության ֆիզիկական անվտանգությունը՝ խլելով արդեն տասնյակ անմեղ կյանքեր:
Մենք հավատում ենք, որ եթե միջազգային հանրությունը ժամանակին և պատշաճ կերպով չարձագանքի, ռազմական գործողությունները կարող են ներկայիս հակամարտության գոտուց դուրս տարածվել, ինչը կհանգեցնի հումանիտար ճգնաժամի, որն ավելի կսրի կորոնավիրուսի համավարակի բռնկումների հետ կապված իրավիճակը։
Մենք կոչ ենք անում միջազգային հանրությանը, միջազգային կազ կազմակերպություններին՝ ՄԱԿ-ին, Եվրախորհրդին, Եվրամիությանը, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին` շտապ և արդյունավետ միջոցներ ձեռնարկել Ադրբեջանի և Թուրքիայի ագրեսիան դադարեցնելու և հակամարտության խաղաղ լուծման ուղղությամբ բանակցությունները վերսկսելու համար» - ասված է համատեղ հայտարարության մեջ։

American Chamber of Commerce in Armenia (AmCham), Armenian British Business Chamber – (ABBC), Belgian Armenian Chamber of Commerce (BACC), European Business Association (EBA), CCI France Armenia, Chamber of Commerce and Industry Portugal-Armenia, Hellenic - Armenian Chamber of Commerce and Industry and Union of Manufacturers and Businessmen of Armenia issued a joint statement expressing their strong concern at the large-scale attack along the entire line of contact of Artsakh (Nagorno Karabakh) using heavy artillery, tanks, aircraft and missiles by the dictatorial regime of Azerbaijan, since 27 September 2020.
“We strongly condemn the aggression of the military-political leadership of Azerbaijan and Turkey targeting the peaceful settlements in Artsakh (Nagorno Karabakh) and Armenia, undermining the economic stability, free international trade and cooperation and civilian security and peace in the Caucasus, raising the risks of a full-fledged war with growing authoritarianism and with no exit plan for such interventions. On 1 October 2020, the Azerbaijani armed forces used artillery in the direction of the city of Shatvan, Gegharkunik region, Republic of Armenia, as well as launched a missile attack from a combat UAV at Mets Masrik settlement, city of Vardenis, Geharkunik region (on 29 September) and Abovian community – only 15 km far from the capital city of Yerevan. There are already over a hundred wounded and killed among the military and civilian population in Artsakh (Nagorno Karabakh), and a civilian was killed, two were wounded and a bus was burnt in the territory of Armenia.
This is an outrageous violation of Armenia’s air-space by Azerbaijan and Turkey and a direct attempt to endanger the lives of our fellow citizens and our families. It is a direct violation of basic human rights to a free and peaceful life, economic activity and freedom of movement in our sovereign country. Current developments jeopardize not only economic stability in the region, but the physical security of the civilian population, already taking dozens of innocent lives. We believe that if the international community does not react in a timely and appropriate manner, the military operations may extend beyond the current conflict zone, resulting in serious atrocities, based on historical precedent and a humanitarian and economic crisis in the region, exacerbated by the situation related to the coronavirus outbreak. We call the international community, international organizations - the UN, the Council of Europe, the European Union, the OSCE Minsk Group Co-Chairs – to raise their voice and take urgent and effective immediate Action to stop Azerbaijani and Turkey aggression and to insist on the resumption of negotiations for a peaceful resolution of the conflict,” the joint statement reads.