Արցախի ՊԲ մեկ դիրքի վրա մոտ 150-200 թշնամական զինվոր է գրոհի նետվում, բայց հակառակորդն ի վիճակի չի եղել լուծելու որևէ ռազմավարական խնդիր. Փաշինյան (Տեսանյութ)
03/10/2020 17:50
Արդեն մեկ շաբաթ է՝ հայ ժողովուրդն Արցախում և Հայաստանում դիմակայում է ադրբեջանա-թուրքական ահաբեկչական հարձակմանը, ժողովրդին ուղղված ուղերձում ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն՝ ընդգծելով, որ հարձակման մասշտաբներն աննախադեպ են:
«Թշնամին գրոհում է այնպիսի ծավալներով, որ, ըստ ռազական փորձագետների, 21-րդ դարում հաճախ չի պատահել աշխարհի որևէ հատվածոում, հակամարտության գոտիներից որևէ մեկում: Նախորդ օրվա վերլուծությունները ցույց տվեցին, որ Արցախի ՊԲ մեկ մարտական դիրքի վրա մոտ 150-200 թշնամական զինվոր է գրոհի նետվում, գրոհները կրկնվում են օրվա մեջ մի քանի անգամ»:
Նա շեշտեց, որ գործողություններում ներգրավված են սիրիացի վարձկաններ ու ահաբեկիչներ, թուրքական բանակի հատուկ ջոկատայիններ.
«Թուրքական բանակի շուրջ 150 բարձրաստիճան զինվորական գտնվում է Ադրբեջանի ԶՈՒ տարբեր օղակների հրամանատարական կետերում և ղեկավարում է ռազմական գործողությունները»:
Նա նշեց՝ այս պահի դրությամբ ունենք բազմաթիվ մարդկային կորուստներ՝ քաղաքացիական, զինվորական, շարքից դուրս է եկել մեծ թվով զինտեխնիկա, բայց հակառակորդն ի վիճակի չի եղել լուծելու որևէ ռազմավարական խնդիր:
Նիկոլ Փաշինյանը նշեց նաև, որ հակառակորդն ունի ահռելի կորուստներ։
Նրա խոսքով՝ այսօր հակառակորդի հարյուրավոր ոչնչացված զրահատեխնիկա կա, տասնյակ օդանավեր և ուղղաթիռներ, մարդուժի կորուստներն անցում են մի քանի հազարը:

Scale of military actions unprecedented: Pashinyan on war unleashed by Azerbaijan and Turkey
For already a week people of Armenia are repelling the terrorist attack of Azerbaijan and Turkey, Armenia’s PM Nikol Pashinyan said in his address to nation amid severe military actions.
The PM stressed that the scale of the attack is unprecedented.
“The enemy is attacking with such volume, which according to military experts do not almost happen in the 21st century in any part of the world, in any of conflict zones. The analyses of the past day showed that about 150-200 enemy militaries are launching attack on one combat position of the Defense Army and the attacks happen few times during a day,” Armenia’s PM said.
He said that Syrian mercenaries and terrorists are engaged in the military actions as well as special squad of Turkish army.
Armenia’s PM said that the military actions by Azerbaijani forces are led by 150 top-ranking military officials of Turkey.
“Hundreds of tanks, armored vehicles, missiles, warplanes, UAVs are attacking Karabakh’s positions,” he said.
The PM noted that the Armenian side has numerous human losses both among civilians and militaries, big number of armored vehicles have been destroyed, but the enemy will not manage to solve any of its military tasks.
Pashinyan also stressed that the enemy has huge losses.
He said today the enemy has hundreds of destroyed armored vehicles, warplanes, helicopters, adding that the losses of manpower exceed few thousands.