Դամասկոսն Անկարային պատասխանատու է անվանել Ղարաբաղ գրոհայիններ տեղափոխելու համար
Անկարան պատասխանատու է սիրիա-թուրքական սահմանով ահաբեկիչների հեշտ տեղաշարժի համար, իսկ Սիրիայից Լեռնային Ղարաբաղ գրոհայինների տեղափոխման մասին հաղորդագրությունները պահանջում են միջազգային արձագանք: Այս մասին հայտարարել է Մոսկվայում Սիրիայի Արաբական Հանրապետության դեսպան Ռիադ Հադադը:
Դիվանագետի խոսքով՝ գրոհայիններին Ղարաբաղ տեղափոխելու մասին տեղեկությունը հաստատում է Դամասկոսի կողմից կրկնվող նախազգուշացումների ճիշտությունն այն մասին, որ Սիրիան չի լինի այնտեղ ուղարկված ահաբեկչական խմբավորումների վերջնակետը, որոնք իրավիճակն ապակայունացնում են արդեն ինը տարի: Գրոհայինները սպառնում են տարածաշրջանային և միջազգային խաղաղությանը և անվտանգությանը, հայտարարել է Ռիադ Հադադը «Интерфакс»-ին տված հարցազրույցում:
Սիրիան վերստին ընդգծում է միջազգային ահաբեկչության դեմ պայքարի և թուրքական օկուպացիոն ուժերի գլխավորությամբ նրա մանիպուլյատորներին հակազդելու անհրաժեշտությունը: Վերջիններս, ըստ դեսպանի, պատասխանատու են սիրիա-թուրքական սահմաններով ահաբեկիչների հեշտ տեղաշարժի համար:

Дамаск назвал Анкару ответственной за переброску боевиков в Карабах
Ответственность за легкое перемещение террористов через сирийско-турецкую границу несет Анкара, а сообщения о переброске боевиков из Сирии в Нагорный Карабах требуют международной реакции.
Об этом заявил посол Сирийской Арабской Республики в Москве Рияд Хаддад.
По словам дипломата, информация о переброске боевиков в Карабах подтверждает правильность неоднократных предупреждений Дамаска о том, что Сирия не будет конечным пунктом террористических групп, направленных туда для дестабилизации ситуации на протяжении девяти лет. Боевики угрожают региональному и международному миру и безопасности, отметил Рияд Хаддад в интервью «Интерфаксу».
Сирия вновь подчеркивает необходимость борьбы против международного терроризма и противодействия его манипуляторам во главе с турецкими оккупационными силами. Именно последние, по словам посла, несут ответственность за легкое перемещение террористов через сирийско-турецкие границы.