Հայաստանը խոցել է Ադրբեջանի 113 ԱԹՍ, իսկ զրահատեխնիկայի ընդհանուր կորուստը կազմում է  250 միավոր. Արծրուն Հովհաննիսյան
03/10/2020 21:21
Հայաստանը խոցել է Ադրբեջանի 113 ԱԹՍ, իսկ զրահատեխնիկայի ընդհանուր կորուստը կազմում է 250 միավոր. Արծրուն Հովհաննիսյան
Այսօր շատ ծանր մարտական գործողություններ են ընթացել Արցախի հյուսիսում ու հատկապես հարավում, այս մասին լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ՀՀ ՊՆ ներկայացուցիչ Արծրուն Հովհաննիսյանը:
«Հակառակորդը փորձել էր ճեղքել ռազմաճակատի գիծը: Ծանր մարտերից հետո հակառակորդի առաջախաղացումը հնարավոր է եղել կասեցնել՝ պատճառելով նրան մեծ կորուստներ», - ասաց նա:
Հովհաննիսյանի խոսքով՝ միայն մարտական գործողությունների տևողությունը եղել է վեցից յոթ ժամ:
«Այս ընթացքում հակառակորդը կորցրել է շուրջ 2300 անձնակազմ, միայն անցնող օրվա ընթացքում մոտավորապես 440-ից 450 զինծառայող կամ ոչ զինծառաող, հասկանալի է ում նկատի ունեմ՝ ահաբեկիչներին, մոտավորապես 800, 900 վիրավոր է տվել», - ասաց ՊՆ ներկայացուցիչը:
Նա ասաց, որ միայն այսօր հաջողվել է խոցել մարտի մեջ մտած մոտավորապես 45 զրահատեխնիկա:
«Այսօր մեր զորքին հաջողվել է նաև մարտի մեջ չմտած շուրջ 8, 9 տասնյակ զրահատեխնիկա խոցել հեռահար կարկով, սա աննախադեպ հաջողություն պիտի համարենք», - ասաց նա:
Արծուն Հովհաննիսյանը նշեց, որ միայն այսօր խոցվել է հակառակորդի 10 ԱԹՍ, ընդհանուր՝ հայկական կողմը խոցել է հակառակորդի 113 ԱԹՍ:
Հովհաննիսյանը նշեց, որ հակառակորդի զրահատեխնիկայի ընդհանուր կորուստը կազմում է 250 միավոր:
«Միայն այսօր խոցվել է երեք «Սմերչ» կայան, երեք ինքնաթիռ, մեկ ուղղաթիռ, ահա այսպիսի ծանր մարտեր են մղվում հյուսիսի ու հարավի ուղղությամբ», - ասաց նա:

Very severe military actions continued today in north and particularly in south, representative of Armenia’s Ministry of Defense Artsrun Hovhannisyan said at a briefing today.
“The enemy tried to break through the front line. After heavy fights the Armenian side managed to stop the advance of the enemy inflicting it big losses,” he said.
Hovhannisyan said that the intense fights continued for 6-7 hours.
“During this time the enemy lost over 2,300 manpower, only today at about 440-450 servicemen or not servicemen, it is clear who I mean – the terrorists. Other 800, 900 were wounded,” MOD representative said.
He said only today the Armenian side managed to destroy about 45 armored vehicles in fight.
“Today our troops also succeeded in destroying over 80-90 armored vehicles not engaged in fights with large range fire which must be considered an unprecedented success,” he said.
Hovhannisyan also noted that only today the Armenian forces hit enemy’s 10 UAVs, overall the number of downed UAVs reached 113.
The MOD representative said that the total loss of the armored vehicles of the enemy makes 250 units.
“Only today three Smerch systems were hit, three warplanes and one helicopter were downed. As of the moment heavy fights are waging in northern and southern directions,” he said.