ԵԱՀԿ-ն լռության ռեժիմ է խնդրել Ղարաբաղում զոհերի դիերի տարհանման համար
ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը խնդրել է լռության ռեժիմ հաստատել Լեռնային Ղարաբաղի պատերազմական գոտում զոհված զինծառայողների մարմինների տարհանման համար: Հայտարարությունը հրապարակվել է ԵԱՀԿ կայքում:
Հայտարարության մեջ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները դատապարտում են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում բռնությունները և անհանգստություն հայտնում քաղաքացիական զոհերի թվի աճի կապակցությամբ:
«Ոչ մի դեպքում քաղաքացիական անձինք չպետք է հարձակման կամ սպառնալիքների ենթարկվեն: Համանախագահները կողմերին հորդորում են լիովին պահպանել խաղաղ բնակչությանը պաշտպանելու իրենց միջազգային պարտավորությունները», - ասված է փաստաթղթում:
ԵԱՀԿ հայտարարությունն ընդգծում է, որ արտաքին կողմերի ներգրավվածությունը հակամարտության սրման մեջ խաթարում է խաղաղ կարգավորման հասնելու ջանքերը:
Համանախագահները Հայաստանին և Ադրբեջանին կոչ են անում անհապաղ դադարեցնել կրակը մարդասիրական նպատակներով`զոհված զինվորների աճյունները հայրենիք վերադարձնելու համար` ԵԱՀԿ-ի և Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի հետ համակարգմամբ:

В ОБСЕ запросили режим тишины в Карабахе для эвакуации тел погибших
Минская группа ОБСЕ запросила режим тишины в зоне боевых действий в Нагорном Карабахе для эвакуации тел погибших военнослужащих. Заявление опубликовано на сайте ОБСЕ.
В заявлении сопредседатели Минской группы ОБСЕ осудили насилие в зоне конфликта в Нагорном Карабахе и выразили тревогу в связи с ростом количества жертв среди мирного населения.
«Никогда ни при каких обстоятельствах нельзя нападать на гражданских лиц или угрожать им. Сопредседатели призывают стороны полностью соблюдать свои международные обязательства по защите гражданского населения», - говорится в документе.
В заявлении ОБСЕ подчеркивается, что участие внешних сторон в эскалации конфликта подрывают усилия по мирному урегулированию.
Сопредседатели призывают Армению и Азербайджан немедленно прекратить огонь в гуманитарных целях для репатриации останков тел погибших военнослужащих в координации с ОБСЕ и Международным комитетом Красного Креста.