«Այրված հողի մարտավարություն». նշվել է Ստեփանակերտի վրա շարունակական հարվածների թիրախը
Լեռնային Ղարաբաղի մայրաքաղաք Ստեփանակերտը մի քանի օր շարունակ ենթարկվում է հրթիռային հարվածների: Ռազմական փորձագետ Ալեքսեյ Լեոնկովը հայտարարել է, որ կրակ բացելով՝ Ադրբեջանը հետապնդում է «այրված հողի մարտավարությունը եռապատկելու» նպատակը:
«Ադրբեջանական կողմից նպատակը միանշանակ է՝ եռապատկել այրված հողի մարտավարությունը: Նրանք տարածքն ազատում են հայերից: Ժնևի բոլոր կոնվենցիաները հակամարտության կողմերին կոչ են անում չվնասել խաղաղ բնակչությանը: Բայց ադրբեջանական կողմն անտեսում է դա», - «360»-ին բացատրել է «Հայրենիքի զինանոցը» ամսագրի խմբագիրը:
Լեոնկովն ավելացրել է, որ ադրբեջանական զինուժն օգտագործում է կասետային զենքով հագեցած օպերատիվ-մարտավարական հրթիռային համակարգեր: Այս տեսակի զենքը նախատեսված է հակառակորդի անձնակազմի զանգվածային ոչնչացման համար:
«Այստեղ Լեռնային Ղարաբաղի խաղաղ բնակչությունը դառնում է կենդանի թիրախ։ Դա կավարտվի միայն այն ժամանակ, երբ խաղաղ կարգավորմամբ շահագրգռող միակ երկիրը՝ Ռուսաստանը, անցնի ակտիվ միջոցների խաղաղություն հաստատելու համար», - նշել է ռազմական փորձագետը:
Լեոնկովի խոսքով՝ խաղաղապահներ ներգրավվելու կողմերի համաձայնությանը սպասելն ամեն ժամ և րոպե մարդկային կյանքեր արժի: Ավելին՝ երիտասարդ զորակոչիկներ են կռվում Ադրբեջանի կողմից: Փորձագետն ընդգծել է, որ ռազմական գործողությունների վերաբերյալ տվյալները միշտ պետք է կրկնակի ստուգվեն, բայց առայժմ խաղաղ բնակիչներին հարվածում են հենց Ադրբեջանի կողմից:

«Тактика выжженной земли»: названа цель продолжительных ударов по Степанакерту
Столица Нагорного Карабаха Степанакерт уже не первый день подвергается ракетным ударам. Военный эксперт Алексей Леонков заявил, что открытием огня Азербайджан преследует цель «утроить тактику выжженной земли».
«Цель однозначная с азербайджанской стороны — утроить тактику выжженной земли. Они освобождают территорию от армян. Все женевские конвенции призывают стороны, ведущие конфликт, не наносить ущерб мирному населению. Но азербайджанская сторона это игнорирует», — пояснил «360» редактор журнала «Арсенал Отечества».
Леонков добавил, что азербайджанские военные применяют оперативно-тактические ракетные комплексы, снаряженные кассетным вооружением. Такого рода вооружение предназначено для массового поражения живой силы противника.
«Здесь в качестве живой силы выступают мирные граждане Нагорного Карабаха. Закончится это только тогда, когда единственная страна, заинтересованная в мирном урегулировании, это Россия, перейдет к активным мерам по принуждению к миру», — отметил военный эксперт.
По словам Леонкова, ожидание согласия сторон для ввода миротворцев каждый час и минуту стоит жизней людей. Более того, со стороны Азербайджана воюют молодые призывники. Эксперт подчеркнул, что данные о боевых действиях необходимо всегда перепроверять, но пока по мирным жителям бьют именно со стороны Азербайджана.