Ֆրանսիայում ավելի քան 170 քաղաքական գործիչ պահանջում է վերանայել Ադրբեջանի նկատմամբ երկրի վերաբերմունքը
04/10/2020 14:46
Ֆրանսիայում 173 քաղաքական գործիչ պահանջում է վերանայել Ադրբեջանի նկատմամբ երկրի վերաբերմունքը: Այս մասին ասվում է ֆրանսիական լրատվամիջոցներում, մասնավորապես՝ «Le Journal du Dimanche»-ի կողմից հրապարակված կոլեկտիվ նամակում:
Նամակը ստորագրողների թվում են Փարիզի փոխքաղաքապետ Անն Իդալգոն, բարձրագույն կրթության և գիտական հետազոտությունների նախկին նախարարներ Վալերի Պեկրեսը և Լորան Վոկյոն:
Նրանք պահանջում են վերանայել Ֆրանսիայի դիրքորոշումը Ղարաբաղյան հակամարտությունում՝ հաշվի առնելով Ադրբեջանի վերջին գործողությունները:
«Սեպտեմբերի 27-ին հարձակում է կատարվել Ֆրանսիային բարեկամ երկրի վրա, որի նկատմամբ մենք պատմական պատասխանատվություն ենք կրում: Անհրաժեշտ է վերանայել չեզոքության դիրքը: Լեռնային Ղարաբաղի հայերին ոչնչացնելու ռազմական գործողությունների հետ կապված չեզոքությունը ոչ այլ ինչ է, քան կատարվողի վրա մեր աչքերը փակելու փորձ»:
Նշվում է, որ նախաձեռնությունն իրականացվում է հայկական կազմակերպությունների համակարգող խորհրդի հետ համագործակցությամբ:

Во Франции более 170 политиков требуют пересмотреть отношение страны к Азербайджану
Во Франции 173 политиков требуют пересмотреть отношение страны к Азербайджану. Об этом говорится в коллективном письме, опубликованном во французских СМИ, в частности, изданием Le Journal du Dimanche.
В числе подписавших письмо – Вице-мэр Парижа Анн Идальго, экс-министры высшего образования и научных исследований Валери Пекресс и Лоран Вокье.
Они требуют пересмотреть позицию Франции в Карабахском конфликте с учетом последних действий Азербайджана.
«27 сентября совершено нападение на дружественную Франции страну, перед которой мы несем историческую ответственность. Необходимо пересмотреть позицию нейтралитета. Нейтралитет в отношении военных операций по уничтожению армян Нагорного Карабаха – не что иное, как попытка закрыть глаза на происходящее».
Отмечается, что инициатива осуществляется в сотрудничестве с Координационным советом армянских организаций.