Դաշնային խորհուրդը գնահատել է Ղարաբաղում խաղաղապահներ տեղակայելու գաղափարը
Խաղաղապահներին Ղարաբաղյան հակամարտության գոտի տեղափոխելու հարցը և այնտեղ նրանց գտնվելու ձևաչափը պետք է քննարկվեն Մինսկի խմբի, և, հնարավոր է, ընդհանուր առմամբ, Եվրոպայի անվտանգության և համագործակցության կազմակերպության (ԵԱՀԿ) շրջանակներում, կարծում է Ռուսաստանի Դաշնության խորհրդի միջազգային հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Կոնստանտին Կոսաչյովը՝ նշելով, որ նման գործողությունները պահանջում են հակամարտության բոլոր կողմերի շահագրգռվածությունը:
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ ռուս խաղաղապահներին Ղարաբաղում տեղակայելու հարցը կարող է դիտարկվել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում:
«Խաղաղապահներն արդյունավետ են միայն այն ժամանակ, երբ հակամարտության բոլոր կողմերը հետաքրքրված են նրանցով: Սա առաջինը. մեզ պետք է հստակ արտահայտված կամք բոլոր կողմերից», - կիրակի РИА Новости-ին ասել է Կոսաչյովը:

В Совфеде оценили идею введения миротворцев в Карабахе
Вопрос о введении миротворцев в зону карабахского конфликта и формат их присутствия там нужно обсуждать в составе Минской группы, а возможно и в целом в рамках Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ), считает глава международного комитета Совфеда РФ Константин Косачев, отмечая, что для таких действий нужна заинтересованность всех сторон конфликта.
Премьер Армении Никол Пашинян ранее заявил, что вопрос о введении российских миротворцев в Карабах можно рассмотреть в рамках Минской группы ОБСЕ.
«Миротворцы эффективны только тогда, когда в них заинтересованы все стороны конфликта. Это первое: нужна четко выраженная воля со всех сторон», - сказал Косачев РИА Новости в воскресенье.