Ադրբեջանի կողմից քաղաքացիական հիմնական ենթակառուցվածքների թիրախավորումը ռազմական հանցագործություն է. Արտակ Բեգլարյան
04/10/2020 11:35
Ադրբեջանական զինված ուժերը երեկվանից ծանր հրթիռային ու ավիացիոն միջոցներով կանոնավոր ու հատուկ թիրախավորում են Ստեփանակերտի հիմնական քաղաքացիական ենթակառուցվածքները՝ հանցավոր նպատակ ունենալով տասնյակ հազարավոր խաղաղ բնակիչներին զրկել կենսագործունեության նվազագույն պայմաններից, հայտնում է Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպան Արտակ Բեգլարյանը։
«ԱՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանը կտրականապես պահանջում է միջազգային իրավապաշտպան համայնքից պատշաճ փաստագրել և գնահատականի արժանացնել ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից շարունակաբար կատարվող այդ ռազմական հանցագործությունները» , - նշված է տարածված հաղորդագրության մեջ։

Омбудсмен Карабаха: Целенаправленный обстрел Азербайджаном основных гражданских инфраструктур – военное преступление
Вооруженные силы Азербайджана со вчерашнего дня ведут регулярный целенаправленный обстрел основных гражданских инфраструктур Степанакерта, преследуя преступную цель лишить сотни тысяч мирных жителей минимальных условий жизнедеятельности, сообщает омбудсмен Арцаха Артак Бегларян.
«Защитник прав человека Арцаха жестко требует от международных правозащитных организаций надлежащим образом задокументировать эти факты и дать оценку постоянно совершаемым азербайджанскими вооруженными силами военным преступлениям», - отмечается в распространенном сообщении.