Նուբար Աֆեյանը, Վարդան Գրեգորյանը և Ռուբեն Վարդանյանը 2 միլիոն դոլար են տրամադրում Հայաստանին ու Արցախին
«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության հիմնադիրներ Նուբար Աֆեյանը, Վարդան Գրեգորյանը եւ Ռուբեն Վարդանյանն այսօր հայտարարել են 2 միլիոն ԱՄՆ դոլար օժանդակություն տրամադրելու իրենց հանձնառության մասին՝ Հայաստանի եւ Արցախի անմիջական կարիքները հոգալու եւ հայկական երկու հանրապետությունների՝ պատերազմից տուժած երիտասարդ սերնդի կրթական եւ այլ օժանդակության ֆինանսավորումն ապահովելու համար:
«Մենք խորապես անհանգստացած ենք եւ վշտացած Արցախի դեմ սանձազերծված լայնամասշտաբ հարձակումով եւ տարածաշրջանում զինված հակամարտության բռնկումով: Ադրբեջանի կողմից Թուրքիայի աջակցությամբ իրականացված այս ուժգին հարձակումները միջազգային իրավունքի կոպիտ խախտում են: Մենք խստորեն դատապարտում ենք բռնության էսկալացիան՝ խոշոր տրամաչափի զենքերով խաղաղ բնակչության թիրախավորումը եւ հարձակումը քաղաքացիական ենթակառուցվածքների վրա», - հայտարարել են «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիրները:
«2015 թվականին՝ օսմանյան թուրքերի իրագործած Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյակի հիշատակի օրը, մենք դրեցինք սկիզբը մեր միջազգային մրցանակի ու մարդասիրական նախաձեռնության՝ հարգելու հայերին փրկողների հիշատակը: Երբեք չէինք պատկերացնի, որ ներկա ժամանակներում եւս ագրեսիաների հաղթահարման համար հայերն աջակցության կարիք կունենան, ինչպես այսօր։ Մենք շնորհակալություն ենք հայտնում բոլոր նրանց, ովքեր ծայրահեղ կարիքի այս պահին օգնության ձեռք են մեկնում մեզ»:
Աֆեյան, Գրեգորյան եւ Վարդանյան ընտանիքները 1 միլիոն դոլար են նվիրաբերում «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամին՝ իրենց ուժերը միավորելով Հայաստանի ու Արցախի քաղաքացիների, հայկական համաշխարհային համայնքի անդամների եւ հայերի բարեկամների հետ: Ի լրումն դրա, «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը եւ UWC Դիլիջան դպրոցը, որոնք երկուսն էլ Հայաստանում գործող միջազգային կազմակերպություններ են, հայտարարում են 1 մլն դոլարի հատուկ ծրագրի եւ միջազգային դրամահավաքի ձեռնարկումների մեկնարկի մասին՝ ապահովելու համար հետագա ֆինանսավորում, որը կուղղվի պատերազմից տուժած հայ երեխաների կրթությանն ու բարեկեցությանը:
«Ավրորայի» եւ UWC Դիլիջանի բարեկամներն ու աջակիցները կարող են միանալ նորաստեղծ հատուկ նախագծին՝ նվիրատվություններ կատարելով UWC Դիլիջանի, «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության եւ #AraratChallenge շարժման կայքերի միջոցով:

Вардан Грегорян, Нубар Афеян и Рубен Варданян пожертвуют 2 млн. долларов на поддержку Армении и Арцаха
Соучредители Гуманитарной инициативы «Аврора» Вардан Грегорян, Нубар Афеян и Рубен Варданян объявили сегодня, что пожертвуют 2 млн. долларов США на неотложные нужды Армении и Арцаха и на оказание образовательной и другой поддержки молодому поколению двух армянских республик, пострадавшему от войны.
«Мы глубоко встревожены и опечалены полномасштабной военной операцией против Арцаха и вспышкой вооруженного конфликта в регионе. Это жестокое нападение, осуществленное Азербайджаном при поддержке Турции, является грубым нарушением норм международного права. Мы самым решительным образом осуждаем эскалацию насилия, при которой мирное население обстреливают из крупнокалиберного оружия, а объекты гражданской инфраструктуры подвергают атакам», - заявили соучредители Гуманитарной инициативы «Аврора».
«В 2015 году, в ознаменование столетней годовщины Геноцида армян, осуществленного турками Османской империи, мы запустили нашу международную премию и гуманитарную инициативу, чтобы почтить память тех, кто спасал армян. Мы и представить не могли, что армянам понадобится поддержка, чтобы пережить агрессию в наши дни, однако это случилось. Мы благодарим всех, кто протягивает нам руку помощи в этот час крайней нужды», - отмечается в заявлении.
Семьи Афеян, Грегорян и Варданян пожертвуют 1 млн. долларов Всеармянскому фонду «Айастан», чтобы объединить усилия с гражданами Армении и Арцаха, представителями глобального армянского сообщества и друзьями армян. Кроме того, Гуманитарная инициатива «Аврора» и колледж UWC Dilijan School, расположенные в Армении международные организации, объявили о создании специального фонда в 1 млн. долларов и запуске международных фандрайзинговых кампаний, призванных обеспечить дополнительное финансирование, которое будет направлено на поддержку инициатив, посвященных образованию и благосостоянию пострадавших от войны армянских детей.