Այլևս ելույթներով, կոչերով կամ անհասցե քայլերով հնարավոր չէ նման երևույթները կանխել. Արման Թաթոյան՝ միջազգային կառույցներին
05/10/2020 21:36
ԱԹՍ-ները գործադրվում են գիշերային ժամերին, երբ մարդիկ տանն են, հիմնական դեպքերում՝ քնած. ՀՀ ՄԻՊ
Կարևոր է, որ մենք ցույց տանք հարձակումների հիմքում քաղաքականության նենգ բնույթը, ակնհայտ էթնիկ զտումների նպատակը, ասուլիսի ժամանակ ասաց ՀՀ ՄԻՊ Արման Թաթոյանը:
«ԱԹՍ-ները քաղաքացիական բնակչության նկատմամբ թիրախային հարձակումների և ավերածությունների նպատակ ունեն: Գեղարքունիքում ուսումնասիրությունները ցույց են տվել, որ դրանք գործադրվում են գիշերային ժամերին, երբ մարդիկ տանն են, հիմնական դեպքերում՝ քնած: Ուսումնասիրությունները ցույց են տալիս, որ դրանցով հարձակումները իրականացվում են քաղաքացիական մարդաշատ օբյեկտների նկատմամբ: Արցախում նույնպես գործադրվել են ու շատ ավելի մեծ վնասներ են պատճառվել», - նշեց ՄԻՊ-ը:
Նա անդրադարձավ նաև հակառակորդի կողմից «LAR 160» և «Սմերչ» համազարկային կրակի հրթիռներով: Թաթոյանը բարձրաձայնեց, որ դրանք միջազգային մարդասիրական իրավունքում արգելված զինատեսակներ են: Ասում է. «Դրանցով հնարավոր չէ տարբերակել քաղաքացիականը զինվորական օբյեկտներից: Այդ զինատեսակները կիրառվում են նաև Արցախում, դրա մասին վկայում են ապացույցները, որոնք ուղակելու ենք միջազգային կառույցներին»:
ՀՀ ՄԻՊ-ը ընդգծեց նաև վարձկանների օգտագործումը հիմնավորված է որպես փաստ: Նրա խոսքով՝ վարձկանների օգտագործման, նրանց օգտագործման նպատակի համար կազմակերպվող գործողությունները համարվում են հանցագործություններ.
«ՄԱԿ-ի բանաձևերի համաձայն, դրանք կատարած անձինք պետք է ենթարկվեն քրեական պատասխանատվության»:
Մարդու իրավունքների պաշտպանը խոսեց նաև էթնիկ հայերի նկատմամբ հսկայածավալ ատելության խոսքի, բռնության, սպանության կոչերի մասին:
ՀՀ ՄԻՊ-ը տեղեկացրեց, որ նախաձեռնած բոլոր ուսումնասիրություններն ուղարկվում են միջազգային կառույցների համապատասխան մարմիններին: Միջազգային կառույցների մասին խոսելիս նա ընդգծեց, որ կոնկրետ քայլեր են անհրաժեշտ.
«Այլևս ելույթներով, կոչերով կամ անհասցե քայլերով հնարավոր չէ նման երևույթները կանխել: Հումանիտար աղետի հետևանքներ են առաջացնում»:

Азербайджан использует в Карабахе виды оружия, запрещены международным  гуманитарным правом – омбудсмен Армении
05/10/2020 22:34
Азербайджан использует в Карабахе виды оружия, запрещены международным гуманитарным правом – омбудсмен Армении
Важно показать, что действия вооруженных сил Азербайджана носят характер этнических чисток, заявил сегодня на брифинге Защитник прав человека Арман Татоян.
«БПЛА используются для целенаправленных обстрелов гражданского населения и разрушений. Сбор фактов в Гегаркуникской области показал, что беспилотники применялись вечером или ночью, когда люди в основном находятся дома или спят. Изучения показывают, что для ударов выбираются многолюдные места и объекты. В Арцахе они также применялись и причинили намного больше ущерба», - отметил омбудсмен.
Он обратился к применению вооруженными силами Азербайджана РСЗО «LAR 160» и «Смерч». Арман Татоян отметил, что эти виды оружия запрещены международным  гуманитарным правом, поскольку в них содержаться кассетные снаряды, при использовании которых невозможно рассчитать, куда попадет удар – по гражданским или военным объектам.
«Эти виды оружия используются также в Арцахе, об этом свидетельствуют доказательства, которые мы направим международным структурам», - сказал Арман Татоян.
Омбудсмен Армении подчеркнул, что участие наемников в боевых действиях против Арцаха обоснованный факт. По его словам, участие наемников, действия, которые организуются для их участия, считаются преступлением.
«Согласно резолюциям ООН, лица, совершившие подобные преступления,  должны привлекаться к уголовной ответственности», - сказал Арман Татоян.
Защитник прав человека обратился также к огромному количеству призывов к насилию, в том числе убийствам этнических армян. Он сообщил, что все инициированные изучения отправляются в соответствующие международные структуры.
Говоря о международных структурах, Арман Татоян заявил:
«Подобные явления уже нельзя остановить выступлениями, призывами или безадресными заявлениями. Это приводит к гуманитарному кризису».