Եվրամիությունում հայտարարել են որ ԵՄ-ին Թուրքիայի անդամակցության վերաբերյալ բանակցությունները փակուղում են
06/10/2020 19:23
Թուրքիան շարունակում է ավելի ու ավելի հեռանալ Եվրամիությունից, Անկարայի՝ ԵՄ-ին միանալու բանակցությունները փակուղում են: Այս մասին ասվում է Եվրամիության ընդլայնման քաղաքականության վերաբերյալ Եվրոպական հանձնաժողովի (ԵՀ) տարեկան զեկույցում:
«Թուրքիան շարունակում է ավելի հեռանալ Եվրամիությունից՝ լրջորեն նահանջելով այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են ժողովրդավարությունը, օրենքի գերակայությունը, հիմնարար իրավունքները և դատական համակարգի անկախությունը», - ասվում է զեկույցում։
Փաստաթղթում ընդգծվում է, որ Բրյուսելի ու Անկարայի բանակցությունները ԵՄ-ին անդամակցության շուրջ փակուղի են մտել:
«Ինչպես հայտարարել է Եվրոպական խորհուրդը 2018-ին և 2019-ին, Թուրքիայի անդամակցության բանակցությունները փաստացի փակուղում են, և բացման կամ փակման այլ գլուխներ չեն կարող դիտարկվել: Այսօր ներկայացված զեկույցը հաստատում է, որ այս գնահատման հիմքում ընկած հիմնարար փաստերը դեռ պահպանվում են, չնայած Թուրքիայի կառավարության կողմից ԵՄ անդամակցության նպատակին հավատարիմ մնալուն», - ասված է զեկույցում:
Զեկույցում ընդգծվում է, որ «Թուրքիայի արտաքին քաղաքականությունը գնալով ավելի ու ավելի է բախվում ԵՄ առաջնահերթություններին` ընդհանուր արտաքին և անվտանգության քաղաքականության շրջանակներում»:
«Թուրքիան պետք է ստանձնի բարիդրացիական հարաբերությունների, միջազգային համաձայնագրերի և վեճերի խաղաղ կարգավորման անվերապահ պարտավորություն՝ համաձայն ՄԱԿ-ի կանոնադրության՝ անհրաժեշտության դեպքում դիմելով Միջազգային դատարան», - ասված է հայտարարության մեջ:

В Евросоюзе заявили, что переговоры о вступлении Турции в ЕС зашли тупик
Турция продолжает все больше отдаляться от Евросоюза, переговоры о вступлении Анкары в состав сообщества находятся в тупике. Об этом говорится в ежегодном докладе Еврокомиссии (ЕК) по политике расширения ЕС.
«Турция продолжает все больше отдаляться от Евросоюза, серьезно отступая в таких областях, как демократия, верховенство закона, основные права и независимость судебной системы», - отмечается в нем.
В документе подчеркивается, что переговоры между Брюсселем и Анкарой о вступлении страны в состав Евросоюза зашли в тупик. «Как было заявлено Евросоветом в 2018 и 2019 годах, переговоры о вступлении Турции фактически зашли в тупик, и никакие дальнейшие главы не могут быть рассмотрены для открытия или закрытия. Представленный сегодня доклад подтверждает, что основополагающие факты, лежащие в основе этой оценки, все еще сохраняются, несмотря на неоднократные заявления о приверженности правительства [Турции] цели вступления в ЕС», - говорится в отчете.
В докладе подчеркивается, что «внешняя политика Турции все больше сталкивается с приоритетами ЕС в рамках общей внешней политики и политики безопасности». «Турция должна взять на себя безоговорочную приверженность добрососедским отношениям, международным соглашениям и мирному урегулированию споров в соответствии с Уставом Организации Объединенных Наций, обратившись, в случае необходимости, в Международный суд», - говорится в нем.