Մեծ Բրիտանիան և Կանադան կոչ են անում հրադադար հաստատել Ղարաբաղում
Մեծ Բրիտանիայի ԱԳՆ ղեկավար Դոմինիկ Ռաաբը և Կանադայի արտաքին գործերի նախարար Ֆրանսուա-Ֆիլիպ Շամպայնը հանդես են եկել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների աշխատանքին աջակցությամբ և նշել Լեռնային Ղարաբաղում անհապաղ հրադադարի ռեժիմի կարևորությունը:
«Մենք վճռականորեն աջակցում ենք ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից արված հայտարարություններին», - ասված է երկու երկրների նախարարների համատեղ հայտարարության մեջ:
«Մենք կոչ ենք անում երկու պետությունների բոլոր ընկերներին և երրորդ կողմերին ակտիվացնել իրենց ջանքերը ռազմական գործողությունների դադարեցմանն աջակցելու համար», - ասվում է հայտարարության մեջ:
Ռաաբն ու Շամպայնը նշել են, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը «պետք է դադարեցնեն բռնությունները և պահպանեն հրադադարի մասին համաձայնագիրը»:

Лондон и Оттава поддержали позицию Минской группы ОБСЕ по Карабаху и призвали к прекращению огня
Глава МИД Великобритании Доминик Рааб и министр иностранных дел Канады Франсуа-Филипп Шампань выступили в поддержку работы сопредседателей Минской группы ОБСЕ и отметили важность незамедлительного прекращения огня в Нагорном Карабахе.
"Мы твердо поддерживаем заявления, сделанные сопредседателями Минской группы ОБСЕ", - говорится в совместном заявлении министров двух стран.
"Мы призываем всех третьих участников и друзей обоих государств нарастить усилия в поддержку прекращения боевых действий", - отмечается в нем.
Рааб и Шампань отметили, что Армения и Азербайджан "должны прекратить насилие и соблюдать соглашение о прекращении огня".