Արայիկ Հարությունյանն այսօր հրավիրել է ընդլայնված խորհրդակցություն՝ պատերազմական իրավիճակում պետական կառավարման մարմինների աշխատանքների կազմակերպման թեմայով
07/10/2020 21:25
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանն այսօր հրավիրել է ընդլայնված աշխատանքային խորհրդակցություն՝ պատերազմական իրավիճակում պետական կառավարման մարմինների աշխատանքների կազմակերպման թեմայով, հայտնում է Արցախի տեղեկատվական շտաբը:
Երկրի ղեկավարը նշել է, որ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծած պատերազմի հետևանքով տարածքային և պետական կառավարման տարբեր ոլորտներում առկա խնդիրներին օպերատիվ լուծումներ տալու համար անհրաժեշտ է սերտացնել փոխգործակցված աշխատանքը:
Նախագահի խոսքով՝ հաշվի առնելով պատերազմական իրավիճակում տնտեսությունում ծառայությունների մատուցման սահմանափակ հնարավորությունները՝ պետական և բարեգործական ռեսուրսների միջոցով պետք է ըստ առաջնահերթության ապահովել խաղաղ բնակչության խնդիրների լուծումը:
Անդրադառնալով հրետակոծությունից տուժած շենք-շինություններին՝ Արայիկ Հարությունյանը նշել է, որ առաջիկայում կստեղծվի վնասների գնահատման հանձնաժողով, որի մասնագիտական եզրակացության արդյունքում, ռազմական գործողությունների ավարտից հետո, դրանց վերականգնման համար կտրվի պետական փոխհատուցում:

Араик Арутюнян провел расширенное совещание по вопросу организации деятельности органов государственного управления в военной ситуации
07/10/2020 21:45
Президент Республики Арцах Араик Арутюнян провел сегодня расширенное рабочее совещание по вопросу организации деятельности органов государственного управления в военной ситуации, сообщает информационный штаб Арцаха.
Глава государства отметил, что для оперативного решения  возникших в результате развязанной Азербайджаном войны проблем в различных сферах территориального и государственного управления необходимо активизировать скоординированную работу.
По словам президента, учитывая ограниченные возможности предоставления услуг в сфере экономики в военной ситуации, необходимо обеспечить решение проблем мирного населения за счет государственных ресурсов и благотворительных средств.
Обратившись к вопросу пострадавших от обстрелов зданий и сооружений, Араик Арутюнян отметил, что в ближайшее время будет создана комиссия по оценке ущерба, на основании заключения которой после окончания военных действий будет предоставлена государственная компенсация для их восстановления.