ՀԱՊԿ-ը հայտարարել է անդամ պետությունների՝ զենք և ռազմական տեխնիկա արտադրելու ծրագրերի մասին
Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության երկրներն աշխատում են ժամանակակից զենքի, ռազմական տեխնիկայի և այլ ռազմական արտադրանքի համատեղ մշակման և արտադրության վրա, հայտնել է ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասը:
«Ռազմատնտեսական համագործակցության ոլորտում հիմնական հեռանկարային խնդիրն է ՀԱՊԿ անդամ երկրների ռազմարդյունաբերական համալիրների գործնական բազմակողմ փոխգործակցության զարգացումը ժամանակակից զենքի, ռազմական տեխնիկայի և այլ ռազմական արտադրանքի համատեղ զարգացման և արտադրության համար, դրանց նորոգման և պահպանման համար սպասարկման ցանցի ստեղծումը», - ասել է Զասը ռազմավարական զարգացման ուղենիշների թեմայով ՀԱՊԿ կլոր սեղանի ժամանակ:
Նա ընդգծել է, որ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունը «այս ռազմավարական ուղու» ճանապարհի սկզբում է:

ОДКБ сообщила о планах стран-членов производить оружие и военную технику
Страны Организации Договора о коллективной безопасности трудятся над совместной разработкой и производством современных образцов вооружения, военной техники и другой продукции военного назначения, сообщил генеральный секретарь ОДКБ Станислав Зась.
«Главной перспективной задачей в сфере военно-экономического сотрудничества является развитие практического многостороннего взаимодействия оборонно-промышленных комплексов государств-членов ОДКБ по совместной разработке и производству современных образцов вооружения, военной техники и другой продукции военного назначения, создание сервисной сети по их ремонту и техническому обслуживанию», - сказал Зась в ходе круглого стола ОДКБ на тему ориентиров стратегического развития.
Он подчеркнул, что Организация Договора о коллективной безопасности находится в начале пути «к этому стратегическому ориентиру».