ԱԺ-ն ընդունեց ՀՀ ռազմական ծախսերը շուրջ 40 մլրդ դրամի չափով ավելացնելու մասին օրենքի նախագիծը
Ազգային ժողովն այսօր 89 կողմ, 0 դեմ, 0 ձեռնպահ ձայներով երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունեց «Հայաստանի Հանրապետության 2020 թվականի պետական բյուջեի մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացում կատարելու մասին օրենքի նախագիծը:
Ըստ այդմ՝ նախատեսվում է շուրջ 40 մլրդ դրամի չափով ավելացնել ՀՀ ռազմական ծախսերը:
«Հայաստանի Հանրապետության 2020 թվականի պետական բյուջեի մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացում կատարելու մասին օրենքի նախագծով նշվում է, որ այն ուղղված է Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի և տնտեսության զորահավաքային ծավալման համար առավելագույն բարենպաստ պայմանների ստեղծմամբ Հայաստանի Հանրապետության վրա զինված հարձակման անմիջական վտանգը կանխելու, ինչպես նաև պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմինների, ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց բնականոն գործունեությունն ու մարդկանց կյանքի և անվտանգության պաշտպանությունը ռազմական դրության պայմաններում ապահովելու նպատակի ապահովմանը:

Парламент Армении принял проект закона об увеличении военных расходов на 40 млрд. драмов
Парламент Армении проголосовал сегодня за проект о внесении изменений и дополнений в закон «О государственном бюджете Республики Армения на 2020 год» соотношением голосов 89 «за», 0 «против», 0 «воздержался».
Таким образом, военные расходы Армении возрастут на 40 млрд. драмов, что обусловлено создавшейся военной ситуацией.
В проекте о внесении изменений и дополнений в закон «О государственном бюджете Республики Армения на 2020 год» отмечается, что он направлен на создание максимально благоприятных условий для мобилизации Вооруженных сил и экономики Армении с целью предотвращения прямой опасности вооруженного нападения на Республику Армения, а также обеспечения в условиях военного положения естественной деятельности органов государственного управления и местного самоуправления, физических и юридических лиц, защиту безопасности и жизни населения.