ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար. Կազմակերպությունում կարծում են, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը չի տեղափոխվի Հայաստանի տարածք
08/10/2020 17:22
Ադրբեջանը հարված չի հասցնի Հայաստանի տարածքին, քանի որ այդ երկրին տարածքային պահանջներ չունի և չի հավակնում նրա ամբողջականության խարխլմանը, հայտարարել է Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասը:
«Համոզված եմ, որ իրավիճակի նման զարգացում տեղի չի ունենա: Ինչո՞ւ: Ադրբեջանը տարածքային պահանջներ չունի Հայաստանից և չի հավակնում նրա տարածքային ամբողջականության խարխլմանը: Երկրորդ՝ ինձ թվում է, որ այնտեղ կա գիտակցում և ժողովրդի առաջ պատասխանատվություն, որ դա անմիջապես կփոխի իրավիճակը», - հինգշաբթի լրագրողներին ասաց Զասը:
Նա նաև նշել է, որ ադրբեջանցի և հայ քաղաքական ու ռազմական գործիչների ողջամտությունը թույլ չի տա հակամարտության սրումը հասցնել նոր մակարդակի:
«Հիմա այնտեղ հակամարտություն է ու համաշխարհային հանրությունն ունի համապատասխան վերաբերմունք և գնահատական: Եթե դա հիմա տեղի ունենա, ապա, իհարկե, ամեն ինչ կփոխվի: Կարծում եմ՝ ո՛չ Ադրբեջանի, ո՛չ Հայաստանի, ո՛չ էլ այլ երկրի պետք չէ, որ հակամարտությունը վերաճի տարածաշրջանային մակարդակի: Հետևաբար, ես այստեղ նման սցենար չեմ տեսնում», - ընդգծել է Զասը:

В ОДКБ считают что конфликт в Нагорном Карабахе не перекинется на территорию Армении - генсек организации
08/10/2020 17:09
Азербайджан не станет наносить удары по территории Армении, поскольку не имеет к ней территориальных претензий и не посягает на ее целостность, считает генеральный секретарь Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) Станислав Зась.
"Я уверен, что такого развития ситуации не будет. Почему? Потому что Азербайджан территориальных претензий к Армении не имеет и не посягает на ее целостность. Во-вторых, мне кажется, что там достаточно здравомыслия и ответственности перед своим народом, чтобы не принимать таких решений, понимая, что это сразу же поменяет ситуацию", - сказал Зась журналистам в четверг.
Он также отметил, что здравомыслие азербайджанских и армянских политиков и военных не позволит допустить разрастание конфликта на новый уровень.
"Сейчас там конфликт и ситуация одна, в том числе и мировая общественность соответствующее отношение имеет и оценку. Если это сейчас случится, то, конечно, все поменяется. Я думаю ни Азербайджану, ни Армении, ни в интересах другой страны не нужно, чтобы конфликт разгорался до регионального уровня. Поэтому я не вижу тут такого варианта развития событий", - подчеркнул Зась.