Հայտարարելու եմ հայրենական պատերազմ. մենք չենք հրաժարվելու, եթե պարտադրված է այդ պատերազմը. Արցախի նախագահ
11/10/2020 10:44
Ադրբեջանը երկարատև ծանր կորուստներ ուենալուց հետո միայն արդեն ստիպված զինադադարի կամ հրադադարի պայմանները կարող է ընդունել, լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը։
«Իր համար երկրորդական է ՝ կլինի բանակցություն, թե չի լինի բանակցութուն, եթե ինքը չի հարգում այն ձևաչափը, որն իրականացվել է, մենք արդեն անելիք ունենք», - ասաց նախագահը։
Արայիկ Հարությունյանը հայտարարեց՝ հայկական կողմը խաղաղության կողմնակից է։
«Աշխարհում խաղաղությունն ամենից շատ ուզում են արցախցիները, բայց նաև մենք չենք կարող պարտադիր պայման ընդունել մի երկրի կողմից, որի նպատակն է բնաջնջել Արցախի ժողովրդին, Արցախի մշակույթը», - ասաց նա։
Արայիկ Հարությունյանը շեշտեց՝ կհայտարարի հայրենական պատերազմ ու կոչ կանի բոլոր հայերին ոչ միայն նյութական, այլ, ինչու չէ, նաև ֆիզիկապես մանակցել։
«Ուզում են երկարատև պատերազմ, իրենք են ընտրել այդ ճանապարհը, մենք չենք հրաժարվելու, եթե պարտադրված է այդ պատերազմը», - հավելեց Արցախի նախագահը։

Араик Арутюнян: Если нас принуждают к долгосрочной войне, то мы готовы к этому – я объявлю отечественную войну
11/10/2020 12:13
Азербайджан может вынуждено принять перемирие или условия перемирия только после длительной войны и крупных потерь, заявил президент Республики Арцах Араик Арутюнян сегодня на пресс-конференции.
«Для Азербайджана второстепенный вопрос – будут переговоры или нет. Если он не уважает существующий формат, то нам ничего не остается делать», - сказал президент Арцаха.
Араик Арутюнян заявил, что армянская сторона привержена миру.
«Больше всего мира хотят арцахцы, но мы также не можем принять обязательное условие от страны, которая хочет уничтожить народ Арцаха, культуру Арцаха», - сказал президент.
Араик Арутюнян отметил, что объявит отечественную войну и призовет всех армян мира не только к финансовому, но и физическому участию.
«Если Азербайджан принуждает нас к долгосрочной войне, то мы готовы к этому. Но не мы развязали войну, мы хотим мира», - заявил Арутюнян.