Մեր տեսակետը հստակ է՝ Արցախը չի լինելու Ադրբեջանի կազմում. Շարմազանովը՝ Փաշինյանի հետ հանդիպումից հետո (Տեսանյութ)
12/10/2020 14:47
Քաղաքական ուժերին հրավեր էր, թեման Արցախում ռազմական գործողություններն էին, կառավարությունում վարչապետի և արտախորհրդարանական ուժերի հանդիպումից հետո լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀԿ խոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը՝ ավելացնելով, որ յուրաքանչյուր քաղաքական ուժ իր կարծիքն է արտահայտել:
Հարցին՝ արտահայտված տեսակետները համընկնու՞մ էին, թե՞ ոչ՝ Շարմազանովը պատասխանեց. «Համընկնում են, թե չէ՝ պետք է հարցնեք իրենց: Մեր տեսակետը հստակ է՝ Արցախը չի լինելու Ադրբեջանի կազմում: Իմ կարծիքով՝ պետք է անել հնարավորինը, որ հրադադարի ռեժիմն աշխատի»:
Անդրադառնալով Արցախի անկախության ճանաչմանը՝ Շարմազանովը բարձրաձայնեց. «Դա պետք է լինի այն ժամանակ, որ օգուտ բերի Հայաստանի դիրքերի ամրապնդմանը, և լինի շարունակական միջազգային այլ ակտորների կողմից»:

Eduard Sharmazanov: Our position is clear – Artsakh will never be part of Azerbaijan
Military actions in Artsakh was the subject of discussion at the meeting of the Prime Minister Nikol Pashinyan and representatives of non-parliamentary political forces.
After the meeting Republican party’s spokesperson Eduard Sharmazanov said each political force expressed its opinion at the meeting.
Asked whether the expressed viewpoints coincided or not, Sharmazanov said, “You should ask them whether it coincides or not. Our position is clear Artsakh will never be part of Azerbaijan. My opinion is that everything possible must be done for the ceasefire to work.”
Referring to the recognition of Artsakh by Armenia, Sharmazanov said that it must be done in the favorable time for Armenia to reinforce its positions.