Մինսկի խմբի ձևաչափը կամ պետք է փոխվի, կամ վերաիմաստավորվի. ԲՀԿ պատգամավոր
Այս փուլում Արցախի անկախության ճանաչումը դիտարկում ենք որպես Արցախի ժողովրդի էթնիկ զտումը բացառող գործոն, լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Միքայել Մելքումյանը:
«Սա անվտանգության երաշխիք պետք է լինի: Մենք պատերազմ ենք վարում թուրք-ադրբեջանական տանդեմի դեմ, և այս փուլում, երբ Թուրքիան 105 տարի հետո ցեղասպանության ալիք է բարձրացնում, խաղաղ կարգավորման մասին խոսք լինել չի կարող: ՄԽ ձևաչափը կամ պետք է փոխվի, կամ վերաիմաստավորվի», - ասաց պատգամավորը:
Միքայել Մելքումյանը միաժամանակ կարծիք հայտնեց՝ առաջիկա երեք-չորս օրվա ընթացքում ՌԴ միջնորդությամբ շատ հարցեր կպարզաբանվեն:
«Ճիշտ կլինի, որ առաջինը Արցախի անկախությունը ճանաչի որևէ երկիր և հետո միայն՝ Հայաստանը: Պետք է համակողմանի հասկանալ իրավիճակը և ճանաչման համար ճիշտ պահ ընտրել», - ասաց նա՝ ակնարկելով, որ երեկ ԱԺ-ում վարչապետի հետ կայացած հանդիպմանը քննարկվել է նաև Արցախի անկախության ճանաչման հարցը:

Формат Минской группы ОБСЕ либо должен быть изменен, либо переосмыслен – Микаел Мелкумян
На данном этапе мы рассматриваем вопрос признания независимости Республики Арцах как фактор, исключающий этнические чистки народа Арцаха, заявил депутат парламента от фракции «Процветающая Армения» Микаел Мелкумян сегодня на брифинге.
«Это должно стать гарантией безопасности. Мы ведем войну с турецко-азербайджанским тандемом и на данном этапе, когда Турция через 105 лет поднимает волну геноцида, о мирном урегулировании речи быть не может. Формат МГ ОБСЕ либо должен быть изменен, либо переосмыслен», - сказал Микаел Мелкумян.
Депутат выразил мнение, что в ближайшие три-четыре дня многие вопросы будут уточнены при посредничестве России.
«Будет правильно, чтобы первым независимость Арцах признала какая-либо другая страна, потом только Армения. Нужно всесторонне понять ситуацию и выбрать правильный момент для признания», - сказал он, намекнув, что вчера во время встречи с премьером в парламенте обсуждался также вопрос признания независимости Арцаха.