ԵՄ-ն մտահոգված է Լեռնային Ղարաբաղում լռության խախտմամբ
Լեռնային Ղարաբաղում հրադադարի ռեժիմի խախտումը, որի շուրջ համաձայնություն էին ձեռք բերել հակամարտության երկու կողմերը Մոսկվայում կայացած բանակցություններում, «ծայրաստիճան անհանգստություն» է առաջացնում Եվրամիությունում:
«Մենք ծայրաստիճան անհանգստացած ենք Լեռնային Ղարաբաղում ռազմական գործողությունների շարունակման մասին հաղորդագրություններով, հատկապես՝ քաղաքացիական օբյեկտների դեմ հարվածների մասին, որոնք հանգեցնում են քաղաքացիական զոհերի», - ասել է եվրոպացի դիվանագետ Ժոսեպ Բորելը: - Միության 27 անդամ երկրները բոլոր կողմերին կոչ են անում հետևել զինադադարի համաձայնագրին»:
Բացի այդ, Բորելը հակամարտող կողմերին կոչ է արել «անհապաղ սկսել իրական բանակցություններ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի հովանու ներքո» (Ռուսաստան, Ֆրանսիա, ԱՄՆ):

Евросоюз обеспокоен нарушением режима тишины в Нагорном Карабахе
Нарушение режима прекращения огня в регионе Нагорного Карабаха, соглашение о котором было достигнуто обеими сторонами конфликта на переговорах в Москве, вызывает «крайнюю озабоченность» в Евросоюзе.
«Мы с крайней озабоченностью отмечаем сообщения о продолжении военных действий в Нагорном Карабахе, особенно удары по гражданским целям, приводящие к жертвам среди гражданского населения», — заявил глава европейской дипломатии Жозеп Боррелль. — 27 стран-членов Союза настоятельно призывают все стороны соблюдать соглашение о прекращении огня на местах».
Кроме того, Боррелль призвал конфликтующие стороны "безотлагательно начать реальные переговоры под эгидой" Минской группы ОБСЕ (Россия, Франция, США).