Վահե Էնֆիաջյանը բելառուսական կողմի ուշադրությանը հրավիրել է Ադրբեջանին բելառուսական զենքի մատակարարման մասին շրջանառվող տեղեկատվությանը
12/10/2020 18:52
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի և Բելառուսի Հանրապետության Ազգային ժողովի միջև համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի նախագահ Վահե Էնֆիաջյանը հոկտեմբերի 12-ին հանդիպել է ՀՀ-ում Բելառուսի Հանրապետության գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Սերգեյ Տրոցյուկի հետ։
Կողմերն անդրադարձել են տարածաշրջանում ձևավորված բարդ աշխարհաքաղաքական իրավիճակին։ ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահը ներկայացրել է ադրբեջանական շարունակվող ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված իրավիճակը։
Զրուցակիցները վերահաստատել են, որ խնդիրը չունի ռազմական լուծում և կարգավորման միակ ուղին խաղաղ բանակցություններն են՝ բացառելով ահաբեկչության տարածումը:
Վահե Էնֆիաջյանը բելառուսական կողմի ուշադրությանը հրավիրել է Ադրբեջանին բելառուսական զենքի մատակարարման մասին շրջանառվող տեղեկատվությանը։
ԱԺ փոխխոսնակը հույս է հայտնել, որ վերոնշյալ երևույթների և փաստերի վերաբերյալ Բելառուսի կողմից կարվեն թիրախավորված հայտարարություններ և քայլեր:

Ваге Энфиаджян обратил внимание белорусской стороны на циркулирующую информацию о поставках белорусского оружия в Азербайджан
12/10/2020 19:23
Вице-спикер парламента, председатель Межпарламентской комиссии по сотрудничеству между Национальным Собранием Армения и Национальным Собранием Республики Беларусь Ваге Энфиаджян 12 октября встретился с временным поверенным в делах Республики Беларусь в Армении Сергем Троцюком, сообщает пресс-служба парламента Армении.
Стороны коснулись сложной геополитической ситуации в регионе. Вице-спикер Национального Собрания Армении представил ситуацию, созданную продолжающейся агрессией Азербайджана.
Собеседники подтвердили, что у проблемы нет военного решения, и единственный способ решить ее – мирные переговоры, исключающие распространение терроризма.
Ваге Энфиаджян обратил внимание белорусской стороны на циркулирующую информацию о поставках белорусского оружия в Азербайджан.
Вице-спикер парламента выразил надежду, что Беларусь сделает целенаправленные заявления по вышеупомянутым явлениям и фактам.