ԱՀ Ռազմագերիների, պատանդների և անհայտ կորածների հարցերով հանձնաժողովը պատրաստ է փոխադարձ մարդասիրական գործողություններ իրականացնել, եթե ադրբեջանական կողմը պահպանի կրակի դադարեցման ռեժիմը
ԱՀ Ռազմագերիների, պատանդների և անհայտ կորածների հարցերով զբաղվող պետական հանձնաժողովը մամուլի հաղորդագրություն է տարածել, որում նշված է.
«Նկատի ունենալով Ռուսաստանի Դաշնության միջնորդությամբ 2020 թվականի հոկտեմբերի 10-ին մարդասիրական նպատակներով՝ ռազմագերիների, զոհված ռազմական ու քաղաքացիական անձանց դիակների փոխանակման համար ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության գոտում կրակի դադարեցման վերաբերյալ հայտարարությունը, ԱՀ Ռազմագերիների, պատանդների և անհայտ կորածների հարցերով զբաղվող պետական հանձնաժողովն իր պատրաստակամությունն է հայտնում հայտարարության մեջ նշված մարդասիրական գործողությունների իրականացման ուղղությամբ։
Արցախի Հանրապետության Պաշտպանության բանակի ղեկավարության կողմից բոլոր ստորաբաժանումներին հրաման է տրված 2020 թվականի հոկտեմբերի 10-ին՝ ժամը 12։00-ին, դադարեցնելու ռազմական գործողությունները։
Հանձնաժողովն իր լիազորությունների շրջանակում անցել է նախապատրաստական աշխատանքների և ադրբեջանական կողմի՝ կրակի դադարեցման ռեժիմի խստիվ պահպանման և շփման գծում իրավիճակի կայունության դեպքում, պատրաստ է փոխադարձ մարդասիրական գործողություններ իրականացնել»։

Армянская сторона готов начать гуманитарные действия, если Азербайджан будет соблюдать перемирие
Комиссия по вопросам военнопленных, заложников и без вести пропавших лиц Республики Арцах распространила заявление, в котором отмечается:
«Учитывая объявленное 10 октября при посредничестве России прекращение огня в зоне азербайджано-карабахского конфликта для обмена военнопленными, телами военнослужащих и гражданских лиц, Комиссия по вопросам военнопленных, заложников и без вести пропавших лиц Республики Арцах выражает свою готовность к реализации отмеченных в заявлении гуманитарных действий.
Командованием Армии обороны Арцаха был дан приказ всем подразделениям прекратить военные действия с 12:00 10 октября 2020 года.
Комиссия в рамках своих полномочий перешла к подготовительным работам и в случае строгого соблюдения азербайджанской стороной режима прекращения огня и стабильной ситуации на линии соприкосновения готова к реализации взаимных гуманитарных действий».