Արցախում ևս կներդրվի աշխարահազորային համակարգ. տեղի է ունեցել արտահերթ նիստ
Հոկտեմբերի 13-ին Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովն Արթուր Թովմասյանի նախագահությամբ գումարել է արտահերթ նստաշրջան:
Նախքան նստաշրջանի աշխատանքներին անցնելը՝ խորհրդարանը մեկ րոպե լռությամբ հարգել է սեպտեմբերի 27-ից Արցախի Հանրապետության նկատմամբ  Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմում նահատակված զոհերի հիշատակը:
Խորհրդարանը քննարկել է «Պաշտպանության մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը, որը ներկայացրել է  ԱՀ նախագահի աշխատակազմի  կառավարության գործերի կառավարչության պետ Արայիկ Լազարյանը:
Զեկուցողի փոխանցմամբ՝ օրենքի նախագծը բխում է  կամավորության սկզբունքով աշխարհազորային համակարգի ներդրման և կազմակերպման անհրաժեշտությամբ:
Օրենքի նախագծի համաձայն սահմանվում են «աշխարհազոր» հասկացությունը, նպատակները, կառուցվածքը, ձևավորման կարգը, խաղաղ և պատերազմի ժամանակ աշխարհազորի պատրաստության և կիրառման, ենթակայության և ղեկավարման,  աշխարհազորայինների հավաքագրման հետ կապված հարաբերությունները:
Նախագծի վերաբերյալ ԱԺ պաշտպանության, անվտանգության և օրինապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը ստանալուց հետո խորհրդարանը միաձայն ընդունել է օրենքը:

Парламент Арцаха одобрил законопроект о создании системы ополчения
13 октября созвана внеочередная сессия Национального Собрания Республики Арцах под председательством спикера Артура Товмасяна.
До начала сессии, парламент почтил минутой молчания память жертв, погибших в развязанной Азербайджаном войне против Республики Арцах.
Парламент обсудил законопроект о внесении дополнений в закон «Об обороне», который представил начальник управления делами правительства аппарата президента Республики Арцах Араик Лазарян.
Согласно докладчику, законопроект вытекает из необходимости создания и организации системы ополчения на добровольной основе.
В законопроекте устанавливаются понятие «ополчение», цели, структура, порядок формирования ополчения и различия, связанные с подготовкой, использованием, подчинением, руководством и набором ополченцев в мирное и военное время.
После предоставления положительного заключения парламентской комиссии по вопросам обороны, безопасности и правопорядка парламент Арцаха единогласно принял законопроект.