Լապշին. Խայտառակված Ալիևի հետ կապված տրագիկոմեդիան շարունակվում է
Իլհամ Ալիևի հետ կապված տրագիկոմեդիան շարունակվում է։ Հիշեցնենք՝ նա շտապել է հայտարարել, որ ադրբեջանցիները վերցրել են Հադրութը, ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինը:
Չորս օր առաջ Ադրբեջանի նախագահը հայտարարել էր, որ Հադրութը վերցված է, այն դեպքում, երբ դա սուտ էր, և, Ալիևի համար ցավոք, քաղաքը ոչ միայն չէր գրավվել, այլ այնտեղ էին ռուսական հեռուստաալիքների մի քանի նկարահանող խմբեր, որոնք տեղից ռեպորտաժներ էին պատրաստում:
«Այսպիսով, ակնհայտ է դարձել, որ Ալիևին պարզապես հիմարացնում են իր իսկ գեներալները, որոնք ապատեղեկացնում էին պետության ղեկավարին ռազմաճակատի իրավիճակի մասին: Հոգեբանական բարդույթ և մոլուցք: Նրա համար կարևոր է Ադրբեջանի դրոշը տեղադրել հենց Հադրութում, լուսանկարել այն և, ըստ էության, վերջ։ Դրանից հետո կարելի է խայտառակ կերպով փախչել Հադրութից և վերջ տալ պատերազմին: Սկզբունքի հարց է», - ասել է Լապշինը:
Ըստ բլոգերի՝ պետության ղեկավարը լիովին անտեսում է այն փաստը, որ իրենք հիմա Հադրութի կարիքը չունեն:
«Բայց ոչ: Նա մահվան է ուղարկում իր հազարավոր զինվորների, նա կպարտվի պատերազմում, բայց նրա համար կարևոր է անձամբ ապացուցել Սեմյոն Պեգովին, որ դրոշը կլինի այնտեղ, որտեղ նա խոստացել է իր ելույթում: Եթե ես լինեի Պեգովի տեղը, կմտածեի, թե ինչպես օգտվել Ադրբեջանի և անձամբ Ալիևի գործողություններից՝ ելնելով սեփական շահերից, քանի որ նրանք այդքան շատ ռեսուրսներ են ծախսում իր վրա: Այժմ Պեգովի դեմ գործ հարուցելու մասին ադրբեջանցիների չմտածված որոշման պատճառով կարելի է դուրս գալ ԱՊՀ շրջանակներում ռազմական լրագրության սահմաններից: Թշնամու սխալը պետք է ամբողջությամբ օգտագործել», - գրել է նա:

Лапшин: Трагикомическая ситуация с опозорившимся Алиевым продолжается
Трагикомическая ситуация с опозорившимся Ильхамом Алиевым, поспешившим заявить что азербайджанцы взяли Гадрут продолжается. Об этом на своей странице в «Фейсбук» написал блогер Александр Лапшин.
Он напомнил, что четыре дня назад президент Азербайджана заявил, что Гадрут взят, в то время как это было неправдой и на несчастье Алиева город не просто не был взят, но там еще и находились сразу несколько съемочных групп российских телеканалов и вели оттуда репортажи.
«Таким образом, стало очевидным, что Алиева попросту держат в дураках собственные генералы, дезинформирующие главу государства о ситуации на фронте. Психологический комплекс и навязчивая идея. Ему важно поставить конкретно в Гадруте азербайджанский флаг, сфотографировать его и собственно все, можно после этого позорно сбежать из Гадрута и войну закончить. Вопрос принципа»,- отметил Лапшин.
По словам блогера, глава государства напрочь игнорирует тот факт, что Гадрут им сейчас не нужен - это ловушка, что в плане стратегическом начинать надо было с Физули (уже поздно) и это позволило бы расчистить фланг и открыть путь на Степанакерт.
«Но нет. Он угробит тысячи своих солдат, он проиграет войну, но ему важно доказать персонально Семену Пегову, что таки флаг будет там, где он пообещал в своем выступлении. Будь я на месте Пегова, то подумал бы как в своих интересах манипулировать действиями Азербайджана и персонально Алиева, раз они тратят на него так много ресурсов. Сейчас за счет непродуманного решения азербайджанцев возбудить дело против Пегова можно выйти далеко за пределы военной журналистики в рамках СНГ. Ошибку врага надо использовать по полной», - пишет он.