Պատրիարք Կիրիլը կոչ է անում երկարաձգել հրադադարի ռեժիմը Լեռնային Ղարաբաղում
Մոսկվայի և Համայն Ռուսիո պատրիարք Կիրիլը կոչ է արել Լեռնային Ղարաբաղի զինված հակամարտության կողմերին երկարաձգել հրադադարի ռեժիմը և օգտագործել այն՝ հակամարտության լուծումը քաղաքական օրակարգի վերածելու համար: Պատրիարքի հայտարարությունը երեքշաբթի հրապարակվել է Ռուսաստանի Ուղղափառ եկեղեցու (ՌՈՒԵ) կայքում:
«Շատ կարևոր եմ համարում Ադրբեջանի և Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարների մակարդակով Ռուսաստանի միջնորդությամբ ձեռք բերված պայմանավորվածությունները: Ես դիմում եմ երկու երկրների պետական ղեկավարությանը` խնդրով խնդրի լուծումը քաղաքական օրակարգի վերածելու համար օգտագործել հրադադարը: Հանուն երկու հարևան ժողովուրդների ապագայի, ես կոչ եմ անում ձեզ երկարաձգել հրադադարի ռեժիմը և այն օգտագործել խաղաղ բանակցությունների համար», - ասված է փաստաթղթում:
Նա նաև կոչ է արեց Հայ Առաքելական եկեղեցու առաջնորդ Գարեգին Երկրորդ Ամենայն հայոց կաթողիկոսին և Կովկասի մահմեդականների վարչության նախագահ Ալլահշուքյուր Փաշա-Զադեին շարունակել աշխատել Ռուսաստանի Ուղղափառ եկեղեցու հետ՝ կանխելու առճակատումը չվերածվի միջկրոնականի:

Патриарх Кирилл призвал продлить режим прекращения огня в Нагорном Карабахе
Патриарх Московский и всея Руси Кирилл призвал стороны вооруженного конфликта в Нагорном Карабахе продлить режим перемирия и использовать его для того, чтобы перевести решение вопросов конфликта в политическое русло. Заявление патриарха опубликовано на сайте Русской православной церкви (РПЦ) во вторник.
«Считаю очень важными договоренности, достигнутые при посредничестве России, на уровне министров иностранных дел Азербайджана и Армении. Обращаюсь к государственному руководству обеих стран с призывом использовать перемирие для того, чтобы перевести решение вопросов в политическое русло. Ради будущего двух соседних народов призываю продлить режим прекращения огня и использовать его для мирных переговоров», - говорится в документе.
Он также призвал предстоятеля Армянской апостольской церкви католикоса всех армян Гарегина II и председателя Управления мусульман Кавказа Аллахшукюра Паша-Заде продолжать вместе с РПЦ работать над тем, чтобы противостояние не становилось межрелигиозным.