ՄԱԿ-ն արձագանքել է Լեռնային Ղարաբաղում հրադադարի ռեժիմի խախտմանը
ՄԱԿ-ը հիասթափված է Լեռնային Ղարաբաղում հրադադարի ռեժիմի խախտման մասին հաղորդագրություններից: Այս մասին ճեպազրույցում հայտարարել է կազմակերպության ղեկավարի մամուլի քարտուղար Ստեֆան Դյուժարիկը:
«Գլխավոր քարտուղարը դատապարտում է ցանկացած հարձակում այն տարածքների վրա, որտեղ ապրում են խաղաղ բնակիչներ և ցավում է մարդկային կորուստների համար», - ասել է նա:
Ըստ Դյուժարիկի՝ ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշը հիշեցրել է Ադրբեջանին և Հայաստանին, որ միջազգային մարդասիրական իրավունքի համաձայն, նրանք պարտավոր են պաշտպանել խաղաղ բնակչությանը և քաղաքացիական ենթակառուցվածքները:
Նաև կողմերը պարտավոր են զերծ մնալ գործողություններից, որոնք կարող են հանգեցնել մարտական  գոտու ընդլայնմանն անմիջական հակամարտության գոտուց դուրս:
Նա հավելել է, որ ՄԱԿ-ը պատրաստ է անհրաժեշտ մարդասիրական օգնություն ցուցաբերել, եթե անհրաժեշտություն առաջանա:

В ООН отреагировали на нарушение перемирия в Нагорном Карабахе
«Генеральный секретарь осуждает любые нападения на районы, в которых проживает гражданское население, и сожалеет о гибели людей», — отметил он.
По словам Дюжаррика, генсек ООН Антониу Гутерриш напомнил Азербайджану и Армении, что согласно международному гуманитарному праву, они обязаны защищать гражданское население и гражданскую инфраструктуру.
Также стороны обязаны воздерживаться от любых действий, которые могут привести к расширению зоны боевых действий за пределы непосредственной зоны конфликта.
Он добавил, что ООН готова предоставить необходимую гуманитарную помощь, если в этом возникнет необходимость.