Կոսաչովը հայտարարել է ԼՂՀ բանակցություններին Թուրքիայի մասնակցության աղետալի ազդեցության մասին
Անկարայի մասնակցությունը Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ բանակցություններին, հաշվի առնելով Բաքվի դիրքորոշման աջակցությունը, չի նպաստի խաղաղ կարգավորմանը, ընդհակառակը, Թուրքիան կարող է սրել իրավիճակը, չորեքշաբթի РИА Новости-ին ասել է Դաշնության խորհրդի միջազգային կոմիտեի ղեկավար Կոնստանտին Կոսաչովը:
Թուրքիայի նախագահի մամուլի քարտուղար Իբրահիմ Կալինը հայտարարել է, որ Անկարան «չի առարկում» Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի առաջարկին՝ ղարաբաղյան խնդրի շուրջ քառակողմ բանակցություններ վարել ՝ Բաքվի, Երևանի, Անկարայի և Մոսկվայի մասնակցությամբ:
«Այս ձևաչափը, իմ կարծիքով, կործանարար է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության քաղաքական կարգավորման հեռանկարների համար: Այս ձևաչափով Անկարան, ի տարբերություն Մոսկվայի և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի երկրների այլ մայրաքաղաքների, ավելորդ է, քանի որ նրա դիրքորոշումը ոչ այլ ինչ է, քան Բաքվի դիրքը կրկնօրինակելը: Հետևաբար, դրանում չկա ավելացված արժեք, բայց կա ներուժ հակամարտության կողմերի մոտեցումների հետագա արմատականացման համար», - ասել է քաղաքական գործիչը:
»«նդիրը, ինչպես տեսնում է Մինսկի խումբը, ներառյալ Ռուսաստանը,«կայանում է նրանում, որ հակառակը՝ ապաարմատականացնել և մերձացնել այդ մոտեցումները», - ընդգծել է Կոսաչովը:

Косачев заявил о губительном эффекте участия Турции в переговорах по НКР
Участие Анкары в переговорах по Нагорному Карабаху с учетом поддержки позиции Баку не будет способствовать мирному урегулированию, напротив, Турция может обострить ситуацию, сказал РИА Новости в среду глава международного комитета Совфеда Константин Косачев.
Пресс-секретарь президента Турции Ибрагим Калын заявил, что Анкара «не возражает» против предложения президента Азербайджана Ильхама Алиева о проведении четырехсторонних переговоров по проблеме Карабаха с участием Баку, Еревана, Анкары и Москвы.
«Такой формат, на мой взгляд, губителен для перспектив политического урегулирования Нагорно-Карабахского конфликта. Анкара в таком формате, в отличие от Москвы и других столиц стран Минской группы ОБСЕ, излишняя, так как ее позиция не более чем дублирует позицию Баку. А следовательно в ней нет никакой добавленной стоимости, но есть потенциал провоцирования дальнейшей радикализации подходов сторон конфликта», - отметил политик.
Задача же, как ее видит Минская группа, в том числе и Россия, "состоит в том, чтобы, напротив, дерадикализировать и сближать эти подходы", подчеркнул Косачев.