Reuters. Թուրքիայի ռազմական մատակարարումներն Ադրբեջան նախորդ տարվա համեմատ աճել են 6 անգամ
Թուրքիայի ռազմական բեռների արտահանումն Ադրբեջան տարեսկզբից նախորդ տարվա համեմատ ավելացել է 6 անգամ՝ 20 միլիոն դոլարից հասնելով 123 միլիոնի: Այս մասին չորեքշաբթի հաղորդել է Reuters գործակալությունը՝ հղում անելով Թուրքիայի արտահանողների ասոցիացիայի տվյալներին:
Գործակալության տվյալով՝ անօդաչու թռչող սարքերի և այլ ռազմական տեխնիկայի վաճառքը Լեռնային Ղարաբաղում ռազմական գործողությունների սկսվելուց անմիջապես առաջ անցած մեկ ամսում աճել է մինչև 77 միլիոն դոլար:
Մատակարարումների մեծ մասը բաժին է ընկել հուլիսին հաջորդած ժամանակահատվածին, երբ անցկացվել են Թուրքիայի և Ադրբեջանի զինված ուժերի համատեղ զորավարժությունները: Անօդաչու թռչող սարքերի, հրթիռային կայանքների, զինամթերքի և այլ սարքավորումների վաճառքը կտրուկ աճել է հուլիսին 278,880 դոլարից՝ օգոստոսին հասնելով 36 միլիոն դոլարի, իսկ սեպտեմբերին՝ 77,1 միլիոն դոլարի: Սեպտեմբերին Ադրբեջանը բարձրացել է թուրքական զենքի ներկրողների ցուցակի առաջին հորիզոնկան՝ առաջ անցնելով Օմանից և ԱՄՆ-ից:

Reuters: военные поставки Турции Азербайджану выросли в 6 раз по сравнению с прошлым годом
Экспорт товаров военного назначения Турции в Азербайджан с начала года увеличился в шесть раз - с $20 млн до $123 млн по сравнению с прошлогодним показателем. Об этом сообщило в среду агентство Reuters со ссылкой на данные Ассоциации экспортеров Турции.
По данным агентства, продажа дронов и другого военного снаряжения выросла до $77 млн только за последний месяц до начала боевых действий в районе Нагорного Карабаха. Большинство поставок пришлось на период после июля, когда были проведены совместные военные учения ВС Турции и Азербайджана. Продажи дронов, пусковых ракетных установок, боеприпасов и другого снаряжения резко выросли с $278 880 в июле до $36 млн в августе и $77,1 млн в сентябре. В сентябре Азербайджан поднялся на первую строчку в списке импортеров турецкого оружия, обогнав Оман и США.